Susam Vitamini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Susam Vitamini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Susam vitamini, Sıcak iklim bitkilerinden olan susam kapsül şeklindedir. Susam bitkisinin tohum kısımlarından faydalanılır. Türkiye'de, Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgesinde yetiştirilir. Dünya ve Türkiye pazarında ekonomik değeri olan bir bitkidir. Susam helva yapımında kullanılır. Bir diğer kullanım alanı ise hamur işleridir. Hamur işlerinin başını simit alıyor desek yanlış olmaz sanırım. Susam bitkisinin yüksek oranda yağ içermesinden dolayı yağı da çıkarılır. Susam vitamini konusunda pek bilinçli tüketim olduğu söylenemez. Ancak Susam vitamini bakımından çok zengindir. Susam vitaminini sizin için toparladık. B kompleks vitaminleri, Susam vitamini B1, B2, B3, B9 kompleks vitaminleri barındırır. Bunları şöyle sıralayabiliriz.

Susam vitamini
  • B1, susamın içeriğindeki B1 vitamini enerji metabolizmasının çalışmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra Susam vitamini sinir sistemi sağlığına olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.
  • B2, Alyuvarların yani, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda önemli etkisi bulunmaktadır. Susam vitamininin kendisi antioksidan özelliği gösterir, bunun yanı sıra vücutta antioksidan üretimini destekler.
  • B3, Susamda bulunan vitaminlerin bir diğerinin özelliği ise sinir sistemi üzerinde yapıcı, onarıcı ve düzenleyici etkiye sahiptir.
  • B9, Halk arasında folik asit olarak bilinen vitamin kalp ve damar sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır.
  • C vitamini, Vücudun direncini ve hastalıklara karşı mücadele etme gücünü artırır.
  • E vitamini, Bağışıklık sisteminin güçlendirdiği ve göz, cilt sağlığına iyi gelen E vitamini barındırır.
Susam bitkisi, Besleyici değeri oldukça yüksek bir bitkidir. Bunun yanı sıra çok yağlı bir gıda olduğu için dozunda tüketilmesi gerekir. Aksi taktirde vücutta yağlanma ve buna bağlı olarak kilo artışına neden olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Susam Kaç Kalori?

Susam Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Susam Faydaları ve Kullanımı

Susam Faydaları ve Kullanımı

Susam Böceği

Susam Böceği

Susam Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Susam Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Susam Yağı Cilde Faydaları ve Kullanımı

Susam Yağı Cilde Faydaları ve Kullanımı

Tahin Susam Tarifi ve Malzemeleri

Tahin Susam Tarifi ve Malzemeleri