Susamın Faydaları Nedir?
15 Mayıs 2024

Susamın Faydaları Nedir?

Susamın Faydaları: Susam Pedeliaceae Familyasında, Anavatanı Afrika olan bir bitki türüdür. Asya, Avrupa ve Türkiye'nin sıcak bölgelerinde tarımı yapılır. Kapsül meyvelerinin içinde çok sayıda tohum bulunur ve bu tohumlar baharat olarak kullanılır. Bazı hamur işlerinin üzerine ve simit, çörek üzerine konur. Susam tahinin ana maddesidir. Susamdan çıkarılan yağ birçok alanda kullanıldığı gibi yemeklik yağ olarak da kullanılır. Susamın küspesi hayvanlara yem olarak kullanılır. Tıpta bazı preparatların hazırlanmasında çözücü olarak kullanılmaktadır. Susamın yağ oranı ve enerji değeri çok yüksek bir besin kaynağıdır. Susam mineraller, protein, kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez, bakır, fosfor ve B vitamini ve E vitamini açısında çok zengindir.

Susamın Faydaları Nelerdir: Susamın faydası saymakla bitmez. Vücut sağlığında tutun mutfaklarda simitlerin, çöreklerin vazgeçilmezidir. Lif ve yağ açısında oldukça zengin olan susamın en başta sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar ve hazmı kolaylaştırarak kabızlığı giderir. Besleyici olan susam kötü kolesterolün ve yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur.
  • Akciğer üzerinde etkisini sürdüren susam nefes darlığı ve bronşit gibi rahatsızlıkların etkisinin azalmasını sağlar. Karaciğerin düzgün çalışmasını sağlar, eklem ve romatizma ağrılarının hafiflemesini sağlar. İçerdiği E vitamini ile hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. İçeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde büyüme çağındaki çocuklar için çok faydalıdır, Çocukların boylarının uzamasını sağlar mutlaka çocuk yaştayken susam tüketmeleri gerekir.
  • Susam vücuda enerji verir, solunum yolları hastalıklarına çok faydası olur. Göğsü yumuşatarak nefes darlığını önler ve bronşite iyi gelir. İçeriğinde antioksidan etkisi sayesinde kansere karşı koruyucudur.
  • Susamdan elde edilen susam yağı safra kesesi taşlarının düşürülmesinde yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırarak kabızlığı önler ve gaz sancılarına iyi gelir, gazı söktürür, karın ağrısını hafifletir. Susam kemik erimesine karşı oldukça faydalıdır.
  • Böbrek rahatsızlıklarını, iltihaplarının giderilmesinde ve taş dökmeye karşı faydalıdır. Susamda elde edilen susam yağı böbreklerin iyi çalışmasını sağlar, böbreklerde oluşan rahatsızlıkları giderir.
  • Susam içeriğinde bulunan demir ve vitaminler sayesinde kansızlığı giderir. Kansızlık probleme karşı oldukça faydası vardır. Kansızlık şikâyetleri olanlar hayatlarında susama yer vermelidir.
  • Susam içeriğinde bulundurduğu kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemiklerin ihtiyacı olan proteinleri ve vitaminleri kemik kaslarının güçlü olmasını sağlar.
  • Susam kanser hücreleri ile savaşarak kanserin yok olmasını sağlar. Özellikle bağırsak kanseri üzerinde etkisi çoktur.
  • Kuvvet verici özelliği sayesinde metabolizmayı güçlendirir, vücut direncinin artmasını sağlar ve metabolizmayı korur.
  • Cildin elastikliğini korur, cildin pürüzsüz olmasını sağlar, ciltte oluşan kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur ve cildi canlandırır, tırnak ve sacların kırılmasını önler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Susam Faydaları ve Kullanımı

Susam Faydaları ve Kullanımı

Haber Bülteni