Susam Faydaları ve Kullanımı
15 Mayıs 2024

Susam Faydaları ve Kullanımı

Susam Faydaları, insan vücuduna oldukça faydası olmaktadır. Susam müthiş bir kalsiyum deposu olmaktadır. Çocukların güçlü kemiklere sahip olması için bire bir olmaktadır. Kalsiyumun yanı sıra B1 vitamini, magnezyum, çinko, lif, fosfor ve demir de bulunmaktadır. Asya, Avrupa, Anadolu ve özellikle de Hindistan'da yetişen küçük bir bitki ve bu bitkinin küçük ve sarımtırak tohumuna verilen isim susam olmaktadır. Susam tohumları mekanik şekilde sıkıştırılarak susam yağı elde edilmekte ve oldukça yemeklerde kozmetikte ve kişisel bakımlarda kullanılmaktadır. Zeytinyağı gibi çözücü ve yumuşatıcı özellikleri de vardır. Yemek yağı olarak kullanıldığı gibi, tıp alanında da kullanılmaktadır. Susam tohumlarının kabuğunun soyulup ezilmesi ile de tahin elde edilmekte olup, aynı zamanda pekmez ile yenilmekte olan veya tahin helvası yapımında kullanılan bir gıda maddesi türüdür. Susamın en iyisi en muhteşemi, taneleri büyük ve taze olanıdır. Yumuşatıcı, çözücü ve bütün ot kökleri ve baharatları oldukça iyi bir şekilde uyuşma özelliğine sahip olmaktadır. Bunların yanı sıra susam faydaları oldukça fazla olup saymakla bitmemektedir.

Susam, bol miktarda yağ taşıyan bir bitki olup, ağız yolu ile alındığı zaman müshil ilaç gibi etki sağlamaktadır. Kişide kilo verdirmesine yardımcı olur. Çünkü susam kişiyi tok tutar aynı zamanda bağışıklığı güçlendirerek hazmı kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle kişi sık sık idrara çıkmaktadır. Susam yaralar ve sertlikler üzerine merhem gibi sürüldüğü gibi ilaç yapımında katkı maddesi olarak da kullanılmaktadır. Kısaca merhemlerimizin içerisinde susam kullanıldığı için yaralar daha hızlı iyileşmektedir.

Yenildiği zaman vücudu normal bir şekilde ısıtarak şişmanlatmaktadır bu özellik hem tohumunda ve hem de yağında meydana gelmektedir. Diğer bütün tohumlardan daha yağlı olmaktadır ve bu nedenle çabucak hızlı şekilde bozulup kokmaktadır. Susam hafifçe kızartılarak kullanılır veya bal ile alınır ise daha sağlıklı olup daha çok fayda sağlamış olmaktadır. Susam tohumunun öğütülmüş tozu, susam yağının aynı özelliğine sahip olmaktadır. Fakat susamdan ise yağı daha tesirli olmaktadır. Susam özellikle sabahları kullanıldığı zaman vücuda enerji vermektedir. Ayrıca özellikle erkeklerde cinsel gücü arttırmaktadır. Daha sonra solunum yolu hastalıklarına karşı faydalı olmakta ve kişinin rahat nefes alışverişini sağlamaktadır. Kış aylarında göğsü yumuşatarak nefes darlığı ve bronşite de oldukça iyi gelmektedir ve ilaçtan daha fazla fada sağlamaktadır. Antioksidan ve kansere karşı oldukça etkili olup koruyucu olmaktadır. Susam özellikle yaşı ilerleyen kişilerde safra taşlarının düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Hazmı kolaylaştırarak kabızlığı gidermektedir. Gaz oluşumunda gazı söktürmek için kullanılabilecek en güzel ilaç olmaktadır. Karın ağrılarına bire bir çözüm olup karın ağrılarını azaltmaktadır. Bir de karaciğer hastalıklarına karşı oldukça faydalı olmaktadır. Böbrek iltihaplarını gidermeye yardımcı olur, kemik erimesine karşı faydalı olmaktadır. Ayrıca kışın boğaz şişliklerin de pekmezle yenilmesi boğazın yumuşamasını ve şişliklerin giderilmesini sağlamaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Susam Kaç Kalori?

Susam Kaç Kalori?

İlginizi Çekebilir

Susam Böceği

Susam Böceği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Susamın Faydaları Nedir?

Susamın Faydaları Nedir?

Siyah Susam Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Siyah Susam Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Susam Vitamini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Susam Vitamini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Susam Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Susam Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Susam Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Susam Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?