Susam Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Susam Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Susam yağı, ülkemizde birçok alanda kullanılan ve günümüzde insanların kullandıkları birçok bitki yağından çok daha faydalı olan yağlar arasında yer almaktadır. Fakat oldukça faydalı olan bu yağın fiyatı da pahalıdır. İnsan vücudunda birçok etkisi olan susam yağı, kimi zaman yemekler içerisinde kullanılsa da kimi zamanda cilt üzerinde ya da saçlar üzerinde de kullanılarak birçok faydasından yararlanılabilir. Günümüzde hemen hemen her yaştan insanın kullanabileceği bu yağ, adından da anlaşılabileceği gibi susamlardan elde edilmektedir. Nasıl ki değirmende öğütülen buğdaylar makinenin altından un olarak çıkıyorsa bu yağ da susamların makinelere koyularak sıkılmasına ve yağının elde edilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Susam ve susam yağı, tam olarak tarihi bilinmese bile peygamberler zamanında beri gerek tıbbi açıdan gerekse tüketim açısından kullanılan bitkiler arasında yer almaktaydı. O günlerden günümüze kadar gelen susam yağı, günümüzde ilk olarak insanların aklına saç bakımı ve cilt bakımı olarak gelmektedir. Eğer sizlerde susam yağını kullanacaksanız, kullanım amacınıza göre bu ürünü almalısınız. Çünkü bu ürünü eğer yemeklerde kullanacaksanız ayrı bir şekilde üretilmiş olanını almalısınız. Fakat bu ürünü eğer saçınızda ya da cildinizde kullanacaksanız daha kalın yağı almanız gerekmektedir. Yani susam yağı sağlık amaçlı ve tüketim amaçlı olarak iki farklı amaç ile üretilmektedir.

Susam yağının faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. İnsanların bu yağı düzenli ve doğru şekillerde kullanmasıyla birçok faydasını gördükleri tamamen doğrudur. Oldukça fazla faydası olan susam yağı düzenli bir şekilde kullanıldığında çok büyük etkiler gösterse de birçok insan bu yağı düzenli bir şekilde kullanmadığı için çok büyük faydalar göremez. Eğer sizlerde fayda görmek amacı ile bu yağı kullanıyorsanız düzenli olarak bu yağı kullanmaya çalışın. Böylece amaçlarınıza çok daha rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Susam yağı içerisinde magnezyumdan B6 vitaminine kadar birçok farklı vitamin bulunmaktadır. Bu yağ içerisinde bulunan vitaminler insan sağlığı üzerinde çok büyük faydalar sağlamaktadır. İnsan vücudunun ihtiyacı olan vitaminlerin bulunduğu bu yağın kullanılması ile son derece büyük etkiler insan vücudunda görülmektedir. Cilt üzerine uygulanan susam yağı en az tüketildiğinde göstermiş olduğu faydaları cilt üzerinde de göstermektedir. Cilde sürülen susam yağı, cilt tarafından hızlı bir şekilde emilir ve birçok faydasını vücut üzerinde gösterir. Özellikle kuru ciltler nedeni ile birçok problem yaşayan insanlar susam yağını düzenli bir şekilde cildi üzerinde kullandığı zaman çok büyük faydalar görebilmektedir. Fakat bu durumdan da fayda görebilmek için yine bu yağı düzenli bir şekilde kullanmak gerekmektedir. Çok büyük bir nemlendirici görevi yapan bu yağ vücudunuzda bu etkisi ile özellikle cilt kuruluğu, egzama, çatlama gibi sorunların en doğal bir şekilde ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bu durumun yanı sıra susam yağı cilt üzerinde göstermiş olduğu antioksidan etkisi ile çok büyük faydalar sağlamaktadır.

Susam yağı cildin yanı sıra insanlarda saç sağlığı üzerinde de çok büyük etkiler yapmaktadır. Hem saç üzerinde hem de saç derisinde çok büyük etkiler yapan bu yağ oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çok eskilerden beri saça olan faydaları bilinen susam yağını özellikle yıpranmış olan saçların E vitamini ile daha da canlanmasını ve onarılmasını sağlayabilirsiniz. Susam yağı daha ilk kullanımdan itibaren saçı besler ve saçın köklerini sıkılaştırır. Böylece saç dökülmesi ya da saç kırılması ortadan kaldırılabilir. Bunun yanı sıra saçlarınıza bu yağın son derece belirgin bir şekilde parlaklık verebileceğini biliyor muydunuz? Özel günlerinize saçınızı bu yağ ile masaj yaparak faydalarının yanı sıra saçlarınıza geçicide olsa oldukça belirgin bir şekilde parlaklık verebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Susam Faydaları ve Kullanımı

Susam Faydaları ve Kullanımı

İlginizi Çekebilir

Susam Böceği

Susam Böceği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Susam Çiçeği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Susam Çiçeği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Susam Ezmesi Tarifi ve Malzemeleri

Susam Ezmesi Tarifi ve Malzemeleri

Susam Nerede Yetişir?

Susam Nerede Yetişir?

Susam Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Susam Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Susam Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Susam Helvası Tarifi ve Malzemeleri