Susam Çiçeği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Susam Çiçeği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Susam çiçeği, familyası: Susamgiller (Pedaliaceae). Türkiye'de yetiştiği yerler: Batı ve Güneybatı Anadolu'da yetiştirilir. Bir metre boyunda, yağ verici bir senelik otsu bir nebat. Başlıca Hindistan, Çin ve Sudan'da yetişir. Bitkinin alt yaprakları karşılıklı ve loblu, üst yapraklar tam ve mızrak şeklindedir. Çiçeklerin beyaz veya pembe olup, yaprakların koltuğunda salkım halinde toplanmışlardır. Meyveleri 2-3 santimetre boyunda, uzunca, prizmatik ve çok fazla miktarda tohumlu bir kapsüldür.

Susam, sıcağı çok fazla miktarda sever. Isı ölçüsü fazla miktarda durumda olan yerlerde tohum verimi ve anı artar. Ortada derecede zor ve humuslu topraklarda sıkı yetişir. Güzde toprak işlenir. Tohum ekimi mayıs başı, mayıs içerisinde yapılır. Dekar başına 1-1,5 kg tohum atılır. Gelişim devresinde senelik aşağı yukarı sıcaklık, 20°C'nin üstünde durumda olan yerlerde 4-4,5 ay içerisinde yetişir.

Kullanıldığı yerler: Tohumlarından %50 civarında yağ elde edilir. Yağı anında hemen kokusuz ve nefes renklidir. Yiyecek yağı olarak kullanılır. Tedavide müshil etkilidir. Kabukları soyulmuş susam tohumlarının ezilmesiyle tahin elde edilmektedir. Bunlar da tahin helvası yapımında kullanılır. Bununla birlikte susam tohumları susamlı simit ve pastaların üst kısmına konur. Susamı mutfakta kullandığımız haliyle biliriz de ne türlü bir nebattır, adet tane midir, karabiber benzeri minik yuvarlak mıdır. Kurtarayım sizi bu meraktan. Benim yabancı çeşitli susam bitkisini göreceğim yoktu. Yepyeni bir şey ek olarak öğrendik. Market raflarında görmeye alışkın olduğumuz susamın yetiştiği bitki Antalya da susam yetişiyor. Bol sıcak durumda olan ve ışık seviyor. Ama susam, nebatından koparılıp, bizim mutfaklarımıza gelene denli çok bir biçim değiştiriyor. Fotoğraflarda göreceksiniz ne türlü bir nebat meydana geldiğini Neredeyse boyu bir metreye geliyor. Üstünde kapsüller var. Kapsüllerin içerisinde olgunlaşmaktadır susam. Susam tohumlarından yağ elde edilir. Yemeklerde kullanılacak bir yağdır bu. Susam tohumlarından tahin elde edilmektedir. Tahin kavanozunun üzerinde bulunan yağ işte bu susam yağıdır. Severek yediğimiz tahin helvasında tekrardan susam yağı var. Mutfakta kullandığımız yerleri saymıyorum esasen. Mutfak dolaplarımızın birinde illaki susam duruyordur. Börekler çöreklerde kullanılmak üzere bekler. Simitler onsuz olmaz. Bir susamlı simit rüyasını ki üstünde susam olmasın. Simit fırını, ekmek fırını, pastaneler, bisküvi fabrikası en fazla miktarda susam kullananlar. Bir de aktarlarda satılan susam yağı vardır. Şifalı nebatlar içinde bulunur.
  • Kalsiyum istikametinden zengindir.
  • Susam E vitamini kaynağıdır.
  • Magnezyum içeren.
  • Omega 3, Omega 6, Demir ve Selenyum vardır muhtevasında.
  • Kabızlığı karşılar.
  • Şeker hastalığına, solunum sistemi hastalıklarına sıkı geldiği söylenir.
Alerjik bir besin bununla birlikte. Belirli yaşın altındaki çocuklara hekim kontrolünde verilebiliyor. Bunu söylemekte fayda var. Yurt haricinde mutfakta yağ olarak tüketimi ek olarak yaygın. Bizde organik ürün satış yerine getiren sitelerde görmek olasıdır.

Susam yağı

Türün yağından yemeklik yağ olarak yararlanıldığı benzeri, küspesi de hayvan yemi olarak kullanılır. Susam yağı, nefes sarımsı, kokusuz, alkolde az, eter ve yakıt eterinde rahatlıkla çözünen bir sıvıdır. Yağ, tohumların %50'sini oluşturur. Tıpta birtakım preparatların hazırlanmasında zeytinyağı benzeri çok fazla miktarda önceden beri çözücü olarak kullanılır. Asya, Avrupa ve Türkiye'nin sıcak durumda olan yerlerinde tarımı yapılmaktadır. Kapsül meyvelerinin içerisinde çok fazla sayıda tohum bulunur ve şunlar baharat olarak kullanılır. Susamlı simit, çörek üzerlerine konur. Susam, tahinin anne maddesidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Susam Yetiştiriciliği

Susam Yetiştiriciliği

Susamın Faydaları Nedir?

Susamın Faydaları Nedir?

Popüler İçerikler

Susam Nerede Yetişir?

Susam Nerede Yetişir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Siyah Susam Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Siyah Susam Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Susam Bitkisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Susam Bitkisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Susam Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Susam Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Susam Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Susam Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Susam Böceği

Susam Böceği