Susam Kalsiyum Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
20 Haziran 2024

Susam Kalsiyum Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Susam ve Kalsiyum

Susam, kalsiyum açısından zengin bir besindir ve birçok fayda sunar. Kalsiyumun yanı sıra susam, protein, magnezyum, potasyum ve çeşitli mineraller de içerir. Bununla birlikte, B vitaminleri açısından da zengin olan susam, yüksek yağ oranı ve enerji değeri ile dikkat çeker. Ülkemizde bolca yetişen susam, vücudumuza enerji verir ve yaşlanmaya karşı antioksidan etkisi ile kansere karşı koruyucu özelliklere sahiptir. Ayrıca, solunum yolu hastalıklarını iyileştirmede faydalıdır; göğsü yumuşatarak nefes darlığı ve bronşit gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Çiğ susam, vücudumuza sayısız fayda sağlar ve zengin bir vitamin ve mineral deposudur.

Çiğ Susam Sütü ve Faydaları

Çiğ susam sütü, çiğ badem sütü gibi inek sütü yerine tüketilebilecek son derece sağlıklı bir seçenektir. Günde bir büyük bardak susam sütü, vücudumuzun günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamaktadır. Bunun için susamın çiğ, yani kavrulmamış olması çok önemlidir. Zira kavrulmuş susamın yüksek ısı sebebiyle proteini %50 oranında, vitaminleri %85 oranında ve tüm faydalı yanları neredeyse tamamen hasar görerek kaybolur. Susam, kavrulma yöntemi ile besin değerlerini önemli ölçülerde kaybeder.

Susam Sütü Nasıl Yapılır?

Öncelikle çiğ susamı içme suyu ile yıkayın ve bol içme suyunda takribi 8 saat kadar bekletin. Suda bekleyen susamın süresi dolunca, susamlar tekrar içme suyu ile güzelce yıkanıp miksere konur. Arzuya göre içine mevsim meyvelerinden 2-3 tane çilek ya da yarım muz ekleyebilirsiniz. Ardından bir büyük bardak (yaklaşık 400 ml) içme suyu ekleyip güzelce 3 dakika boyunca karıştırın. Karıştırılan susam sütünü ister süzmeden o şekilde, isterseniz de ince tülbent torbadan geçirerek servis yapabilirsiniz.

Hazırladığınız susam sütünü her içişinizde besinleri %100 canlı şekilde içerdiğini ve bunların vücudunuzun sağlığına katkıda bulunacağını bilmenizde yarar var.

Her gün susam sütü hazırlamak zor gelirse, bunu 2-3 günlük olarak yapıp kapaklı cam şişede veya normal kapaklı bir şişe içerisinde buzdolabında saklayabilirsiniz. Ancak her gün içmeden önce şişeyi mutlaka çalkalayarak içmenizi tavsiye ediyorum. Hazırladığınız sütü iki gün içerisinde tüketmelisiniz.

Susamın Diğer Faydaları
  • Antioksidan etkisi ile yaşlanmayı geciktirir.
  • Kalp sağlığını destekler.
  • Kansere karşı koruyucu özellik taşır.
  • Solunum yolu hastalıklarını iyileştirir.
  • Vücuda enerji verir.

Susam, sadece kalsiyum değil, aynı zamanda genel sağlık için de birçok faydayı beraberinde getirir. Günlük beslenme rutininize susamı ekleyerek bu faydalardan yararlanabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Susam Kaç Kalori?

Susam Kaç Kalori?

Susam Nerede Yetişir?

Susam Nerede Yetişir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Susam Bitkisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Susam Bitkisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tahin Susam Tarifi ve Malzemeleri

Tahin Susam Tarifi ve Malzemeleri

Susam Çiçeği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Susam Çiçeği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Susamın Faydaları Nedir?

Susamın Faydaları Nedir?

Susam Böceği

Susam Böceği