Susam Kaç Kalori?
15 Mayıs 2024

Susam Kaç Kalori?

Susam kaç kalori, Tam olarak anlaşılması amaçlı değerleri yemek kaşığı hesabıyla vermek gerçekçi olacaktır. 1 yemek kaşığı susam 84 kaloridir. Tahmini olarak 15 grama denk gelmektedir.

Susam besin değerleri nelerdir?

15 gramı ne kadar Karbonhidrat içerir: 1.5(G)

15 gramı ne kadar Protein içerir: 2.7 gr.

15 gramı ne kadar Yağ içerir: 7.6 gr.

Susam kilo yapar mı: Yağ muhtevası fazla bir besin olması sebebiyle fazla tüketildiği taktirde formunu muhafaza etmek isteyenler amaçlı iyi olmaz. Bilhassa hamur işleri ile yapılmış olan börek, çörek benzeri çeşitlerde kullanılır. Esasen bunun gibi yağ oranı fazla bir baharatı tüketmek hem de hamur işi tüketilirse hiç iyi olmaz. İmkânların uygun olduğu sürece yeterince kepekli un tercih edilmeli ve illa içine susam atılmak gerekse az miktarda kullanılmalıdır. Susam, folik asit, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, çinko ve lif muhtevası yüksektir. 37.6 kalori (8 g).

100 gram susam kaç kalori?

573 kaloriye sahip olsa da kalorisinin çoğu beden amaçlı gereken ve yararlı yağlardan oluşmaktadır. Diğer taraftan sağlığımız amaçlı sayısız yararları bulunmakta olan antioksidanları, vitamin ve mineralleri içerisinde barındırır. İçeriğindeki yağın çoğu aynı zeytinyağında meydana geldiği benzeri tekli doymamış yağ olan oleik asittir. Oleik asidin zararlı kolesterolü düşürdüğü, faydalı kolesterolü arttırdığı ve kalp damar sistemi hastalıklarına karşın savunma sağladığı yapılmış olan birçok araştırmada doğruluğu kanıtlanmıştır. Susam kaç kalori sorusu susamın içeriğine bağlıdır.

Susam aminoasitlerden zengindir ve buna bağlı olarak güzel bir protein kaynağıdır. 100 gram susamda 18 gram protein vardır ki bu gündelik protein gereksiniminin tahmini %30'unu karşılamaktadır. Herkesin bilhassa büyüme ve gelişim dönemindeki çocukların yeterince protein alması şarttır. Susamda, sesamol ve sesaminol en başta olmak amacıyla birçok fenolik antioksidan öge yer almaktadır. Bu özelliği ile kanserler ve yaşlanmaya karşın önleyici bir rolü vardır. B vitaminlerinden zengin olan susamda iyi miktarda folik asit vardır.

Susam kaç kalori 100 gram susam gündelik folik asit gereksiniminin tahmini %25'ini karşılamaya yeter. Folik aside oluşan gereksinim bilhassa gebelik çağında artmaktadır. Yeterli oranda folik asit alınmaması bebekte doğum kusurlarına neden olabilir. Güzel bir E vitamini kaynağıdır ki antioksidan bir vitamin meydana gelen E vitamini sizin hastalıklarla mücadelenize destekçi olabilir. Susam mineral açısından da oldukça zengindir. Susamda yeterli miktarda demir, kalsiyum, manganez, çinko, selenyum ve magnezyum vardır. Bu mineraller kemiklerin güçlendirilmesi, kırmızı kan hücresinin ve hormonların imalatı ve enzimlerin sentezlenmesi benzeri sayısız görevlerde bulunarak vücudun daha sıhhatli çalışmasına destekçi olurlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Susam Böceği

Susam Böceği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Susamın Faydaları Nedir?

Susamın Faydaları Nedir?

Susam Sütü Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Susam Sütü Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Susam Vitamini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Susam Vitamini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Susam Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Susam Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?