Siyah Susam Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Siyah Susam Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Siyah susam günümüzde insanların alternatif tıpa yönelmesinden dolayı çok ilgi görmektedir. Halk arasındaki adı çörek otu olarak bilinen siyah susamın faydaları saymakla bitmez. Vücuda zindelik verirken çocuklarda gaz sancılarının giderilmesinde, anne sütünün artmasında, iştahın açılmasında, böbrekteki kum ve taşların dökülmesinde, öksürük nefes darlığı gibi rahatsızların tedavisinde, diş ağrısı ve iltihaplanmalarında, bağırsaktaki parazitlerin giderilmesinde, saçları besleyerek kepeğin önlenmesinde ve daha birçok tedavide rol alır. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz siyah susamı aktarlardan ve marketlerden cüzzi miktar karşılığında temin edebilirsiniz. Siyah susam bal ile karıştırılarak macun yapılıp yenildiğinde vücudun zindeliğini artırır, kadınların hayzını söktürür, unutkanlığı giderir, anne sütünün artmasına yardımcı olur. Bunların haricinde daha pek çok faydası bulunmaktadır.


Siyah susam faydaları nelerdir?


Öksürük, balgam söktürme, nefes darlığı ve romatizma tedavisinde de siyah susamı balla karıştırarak macun şeklinde tüketmek son derece yararlıdır. Bir miktar siyah susam bir tane Hindistan ceviziyle dövülerek tülbente konup çocuğa emzirilirse çocukların gaz ve sancıları son bulur. Böbrekteki kum ve taşların dökülmesinde etkili olan siyah susam kürü için 4 su bardağı suya 3 çorba kaşığı siyah susam dövülerek ilave edilir. Üzerine 1 çay kaşığı süzme bal konup kaynatılır karışım süzülür. Günde 3 kez birer çay bardağı içilir. Diş ağrısı ve iltihaplanmalarında siyah susamın sirke ile kaynatılarak gargara yapılması diş etlerindeki bakterilerin ağız içindeki enfeksiyonların giderilmesinde anti-bakteriyel görev alır. Siyah susam yağı burundan damlatılırsa felç ve kazıklı hummaya (Tetanos) tedavisinde birebirdir. Siyah susam yağının kulaktan damlatılması durumunda kulakta sonradan meydana gelen üşütme, iltihap tıkanıklıkları geçer. Yemeklerde kek ve poğaçalar da kullanılan siyah susam midedeki şişkinlik hissinin giderilmesinde etkilidir. İştah açar.

Bağırsak ve karındaki kurtlarda parazit oluşumlarında siyah susam sirke ile kaynatılarak aç karnına içilirse mikropları öldürür. Günümüzde erkek kadın ayırmaksızın insanların çoğunun karşılaştığı halk arasındaki adı basur olarak bilinen hemoroid hastalığının tedavisinde de siyah susamın faydaları bariz ortada. Siyah susam sirke ile kaynatılarak basura sürülürse, siyah susam yakılarak külü içilirse veya acı kavun suyu ile merhem yapılarak basurlu bölgeye düzenli olarak uygulanırsa sonuca ulaşılır. Siyah susam stres, gerginlik, hava şartları ve yaşa bağlı hormonal değişiklikten dolayı yüzde ve vücudun çeşitli yerlerinde çıkan sivilcelerin giderilmesinde, vücudun yağ dengesinin korunmasında, kalıtsal ya da bulaşıcı olan deri hastalıklarının egzama sedef mantar vb. Gibi tedavilerinde etkilidir. Siyah susam sirke ile kaynatılarak ilgili bölgeye sürülür. Saç dökülmesini ve beyazlaşmasını önleyen siyah susam yağını kafa derisine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Eğer saç gürleşmesini ve çıkmasını istiyorsanız 2-3 çay kaşığı siyah susam yağını 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp saçlarınıza iyice yedirerek 3-4 saat beklemeniz yeterli olacaktır. Siyah susam yağı aynı zamanda saçları derinlemesine besler ve kepek oluşumunu önler. Akla en sık gelen sorulardan bir tanesi de siyah susam saç üretimini arttırırken vücuttaki kıllanmayı etkiliyor mu? Aksine siyah susam yağı mucizevi etkisiyle kafa derisini ve saçları besleyerek saç oluşumunu sağlarken vücuttaki aşırı kıllanmayı azaltıyor.


Siyah Susam Yağı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Öncelikle kaliteli ve güvenilir markalar seçmelisiniz. Marketten veya aktarlardan almış olduğunuz siyah susamın açıkta satılmamasına ambalajının açılmamış ve sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Almış olduğunuz bu paketin üzerinde üretim bilgilerinin olduğu kısımda soğuk pres yöntemiyle üretilmiştir yazmasına dikkat etmelisiniz.


SoğukPress Yöntemiyle Üretilen Siyah Susam Nedir?


Siyah susamın direkt basınçla ezilerek yağ elde edilmesine soğuk press sıkma-sızma denir. Bu yöntemde siyah susamın özündeki besin değerini kaybetmemesini ve bu şekilde siyah susamın daha kaliteli olmasını sağlar. Hamileler ve alerjik reaksiyon gösterme ihtimali olan kişilerin hekimlerine danışmaları tavsiye edilir.

Siyah Susam Yorumları

soru

Fidan dağdeviren

24 Şubat 2018 Cumartesi

1aylik bebegim var kabizlik sorunumuz zencefil kullanabilir miyiz

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Susam Kaç Kalori?

Susam Kaç Kalori?

Popüler İçerikler

Susam Yetiştiriciliği

Susam Yetiştiriciliği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Susam Kalsiyum Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Susam Kalsiyum Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Susamın Faydaları Nedir?

Susamın Faydaları Nedir?

Susam Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Susam Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Susam Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Susam Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tahin Susam Tarifi ve Malzemeleri

Tahin Susam Tarifi ve Malzemeleri