Susam Yağı Saç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Susam Yağı Saç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Susam yağı saç, susam yağı cilt sağlığından, romatizmal hastalıklardan saç sağlığına kadar çeşitli yararlı etkileri olan bitkisel yağlardan biridir. Sıcak tropikal bölgelerde yetiştirilen susam bitkisinden üretilen susam yağı, kokusuz ve mat sarı renktedir. Aynı zamanda yemeklik yağ olarak da kullanılır. Enerji veren yağ olan susam yağı aynı zamanda afrodizyak etkiye sahiptir. Nefes darlığı tedavisinde, bronşitte, halsizliğin giderilmesinde kullanılır. Kanserli hücrelerin yayılımına engel olduğundan, susam yağının kanser savaşçısı olduğunu da söyleyebiliriz. Sindirime yardımcı olur, kemik erimesinde, gaz probleminde, safra kesesi ve böbrek taşı düşürmek için kullanılır. Zihinsel gelişimi desteklediğinden, çocuklar içinde yararlıdır. Kan basıncını dengelediğinden, tansiyon hastaları için önerilir. Ancak her zaman bir uzmana danışılarak kullanılmalıdır. Susam yağı saç sağlığı içinde pek çok yararlı etkiye sahiptir. Saçları besleyen bu doğal yağın etkileri kısa sürede görülebilir.

Susam yağı saç sağlığında nasıl etkili olur?

Susam yağının içeriğinde bulunan kompleks B vitaminleri ve E vitamini saçlarınızı kökten başlayarak besler. Bu etkisiyle çeşitli sebeplerden dolayı hasar gören saç tellerinin canlı ve sağlıklı bir hale gelmesine yol açar. Eskiden olduğu gibi parlak ve canlı görünen saçlara kavuşabilirsiniz. Bu etkisinden yararlanmak için, susam yağını haftada 1-2 defa saç derisine masaj yapmalısınız.

Susam yağı saç sağlığında saçların erken zamanda beyazlaşmasına engel olarak da deste olur. Saç tellerinin renginin koyulaşmasını sağlar. Ancak bu etkinin görülmesi için, susam yağı düzenli olarak saçlarda kullanılmalıdır. Yine susam yağı saç derisine masaj yapılarak kullanılmalıdır.

Susam yağı saç derisinde kan dolaşımını hızlandıran bir etkiye sahiptir. Bu etkisiyle saçların normalden daha hızlı uzamasını ve kırılmış, hasar görmüş saç tellerinin onarılmasını sağlar. Saçlar içinde zararlı olan güneş ışığının etkilerini azaltır.

Susam yağı antibakteriyel etkisiyle saç derisindeki mantar, egzama gibi sorunların giderilmesini sağlar. Eğer saç biti gibi bir sorununuz olursa, saç derisine susam yağıyla masaj yapın. Bu aynı zamanda kepek sorunu olanlar içinde bir çözümdür. Bu etkilerinin görülmesi için 1 ay süreyle susam yağı ile saçlı deriye masaj yapılmalıdır.

Saç tellerinin kuruluğundan yakınan kişiler, suyla incelttikleri susam yağı ile 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırsınlar. Bunu saç diplerine masaj yaparak uygulasınlar. Hem saç tellerinin kuruluğu gider hem de parlak saç tellerine kavuşurlar. Görüldüğü gibi susam yağı saç bakımında önemli bir yere sahiptir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Susam Nerede Yetişir?

Susam Nerede Yetişir?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Saça Susam Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saça Susam Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Susam Böceği

Susam Böceği

Susam Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Susam Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Siyah Susam Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Siyah Susam Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?