susam.gen.tr https://www.susam.gen.tr Susam, Susam Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, susam.gen.tr Sun, 29 Nov 2015 00:00:00 +0000 Thu, 19 Sep 2019 00:00:00 +0000 60 Susam Kaç Kalori https://www.susam.gen.tr/susam-kac-kalori.html Tue, 27 Nov 2018 20:02:04 +0000 Susam kaç kalori, Tam olarak anlaşılması amaçlı değerleri yemek kaşığı hesabıyla vermek gerçekçi olacaktır. 1 yemek kaşığı susam 84 kaloridir. Tahmini olarak 15 grama denk gelmektedir. Susam Susam kaç kalori, Tam olarak anlaşılması amaçlı değerleri yemek kaşığı hesabıyla vermek gerçekçi olacaktır. 1 yemek kaşığı susam 84 kaloridir. Tahmini olarak 15 grama denk gelmektedir. 

Susam besin değerleri;

15 gramı ne kadar Karbonhidrat içerir: 1.5(g) 
15 gramı ne kadar Protein içerir: 2.7 gr
15 gramı ne kadar Yağ içerir: 7.6 gr

Susam kilo yapar mı: Yağ muhtevası fazla bir besin olması sebebiyle fazla tüketildiği taktirde formunu muhafaza etmek isteyenler amaçlı iyi olmaz. Bilhassa hamur işleri ile yapılmış olan börek, çörek benzeri çeşitlerde kullanılır. Esasen bunun gibi yağ oranı fazla bir baharatı tüketmek, hemde hamur işi tüketilirse hiç iyi olmaz. İmkanların uygun olduğu sürece yeterince kepekli un tercih edilmeli ve illa içine susam atılmak gerekse az miktarda kullanılmalıdır. Susam, folik asit, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, çinko ve lif muhtevası yüksektir. 37.6 kcal (8 g).

100 gram susam kaç kalori

573 kaloriye sahip olsa da kalorisinin çoğu beden amaçlı gereken ve yararlı yağlardan oluşmaktadır. Diğer taraftan sağlığımız amaçlı sayısız yararları bulunmakta olan antioksidanları, vitamin ve mineralleri içerisinde barındırır. İçeriğindeki yağın çoğu aynı zeytin yağında meydana geldiği benzeri tekli doymamış yağ olan oleik asittir. Oleik asidin zararlı kolesterolü düşürdüğü, faydalı kolesterolü arttırdığı ve kalp damar sistemi hastalıklarına karşın savunma sağladığı yapılmış olan birçok araştırmada doğruluğu kanıtlanmıştır. Susam kaç kalori sorusu susamın içeriğine bağlıdır. 

Susam aminoasitlerden zengindir ve buna bağlı olarak güzel bir protein kaynağıdır. 100 gram susamda 18 gram protein vardır ki bu gündelik protein gereksiniminin tahmini %30 unu karşılamaktadır. Herkesin bilhassa büyüme ve gelişim dönemindeki çocukların yeterince protein alması şarttır. Susamda, sesamol ve sesaminol en başta olmak amacıyla birçok fenolik antioksidan öge yer almaktadır. Bu özelliği ile kanserler ve yaşlanmaya karşın önleyici bir rolü vardır. B vitaminlerinden zengin olan susamda iyi miktarda folik asit vardır.

Susam kaç kalori 100 gram susam gündelik folik asit gereksiniminin tahmini %25 ini karşılamaya yeter. Folik asite oluşan gereksinim bilhassa gebelik çağında artmaktadır. Yeterli oranda folik asit alınmaması bebekte doğum kusurlarına neden olabilir. Güzel bir E vitamini kaynağıdır ki antioksidan bir vitamin meydana gelen E vitamini sizin hastalıklarla mücadelenize destekçi olabilir. Susam mineral açısından da oldukça zengindir. Susamda yeterli miktarda demir, kalsiyum, manganez, çinko, selenyum ve magnezyum vardır. Bu mineraller kemiklerin güçlendirilmesi, kırmızı kan hücresinin ve hormonların imalatı ve enzimlerin sentezlenmesi benzeri sayısız görevlerde bulunarak vücudun daha sıhhatli çalışmasına destekçi olurlar.
]]>
Susam Vitamini https://www.susam.gen.tr/susam-vitamini.html Wed, 28 Nov 2018 03:11:25 +0000 Susam vitamini, Sıcak iklim bitkilerinden olan susam kapsül şeklindedir. Susam bitkisinin tohum kısımlarından faydalanılır. Türkiye'de, Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgesinde yetiştirilir. Dünya ve Türkiye pazarında ekono Susam vitamini, Sıcak iklim bitkilerinden olan susam kapsül şeklindedir. Susam bitkisinin tohum kısımlarından faydalanılır. Türkiye'de, Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgesinde yetiştirilir. Dünya ve Türkiye pazarında ekonomik değeri olan bir bitkidir. Susam helva yapımında kullanılır. Bir diğer kullanım alanı ise hamur işleridir. Hamur işlerinin başını simit alıyor desek yanlış olmaz sanırım. Susam bitkisinin yüksek oranda yağ içermesi den dolayı yağı da çıkarılır. Susam vitamini konusunda pek bilinçli tüketim olduğu söylenemez. Ancak Susam vitamini bakımından çok zengindir. Susam vitaminini sizin için toparladık. B kompleks vitaminleri, Susam vitamini B1, B2, B3, B9 kompleks vitaminleri barındırır. Bunları şöyle sıralayabiliriz. 

Susam vitamini
 • B1, susamın içeriğindeki B1 vitamini enerji metabolizmasının çalışmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra Susam vitamini sinir sistemi sağlığına olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. 
 • B2, Alyuvarların yani, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda önemli etkisi bulunmaktadır. Susam vitamininin kendisi antioksidan özelliği gösterir, bunun yanı sıra vücutta antioksidan üretimini destekler. 
 • B3, Susam da bulunan Susam vitamininin bir diğerinin özelliği ise, sinir sistemi üzerinde yapıcı, onarıcı ve düzenleyici etkiye sahiptir. 
 • B9, Halk arasında folik asit olarak bilinen vitamin kalp ve damar sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. 
 • C vitamini, Vücudun direncini ve hastalıklara karşı mücadele etme gücünü artırır. 
 • E vitamini, Bağışıklık sisteminin güçlendirdiği ve göz, cilt sağlığına iyi gelen E vitamini barındırır. 
Susam bitkisi, Besleyici değeri oldukça yüksek bir bitkidir. Bunun yanı sıra çok yağlı bir gıda olduğu için dozunda tüketilmesi gerekir. Aksi taktirde vücutta yağlanma ve buna bağlı olarak  kilo artışına neden olur. 
]]>
Susam Alerjisi https://www.susam.gen.tr/susam-alerjisi.html Wed, 28 Nov 2018 14:26:21 +0000 Susam Alerjisi, Vücudumuzun savunma sisteminin, vücuda çok da zararı olmayan bazı protein kaynaklı yapılara karşı aşırı tepki göstermesine alerjiye denilmektedir. Çok sayıda alerji çeşidi bulunmakta ve alerjilerin vücuttaki Susam Alerjisi, Vücudumuzun savunma sisteminin, vücuda çok da zararı olmayan bazı protein kaynaklı yapılara karşı aşırı tepki göstermesine alerjiye denilmektedir. Çok sayıda alerji çeşidi bulunmakta ve alerjilerin vücuttaki çeşitli  belirtiler ile kendini gösterdiği bilinmektedir. Özellik ile besin alerjilerine  dikkat edilmesi gerekmektedir. Besin alerjileri yaşamı tehlikeye sokan alerjilerin %50’sini oluşturmakta ve bilimsel olarak kanıtlanmış bulunmaktadır. Sık karşılaşılmakta olan susam alerjisinde de gerekli  tıbbi müdahalenin yapılmaması durumunda kişiyi ölüm ile burun buruna getirebilen bir alerji türüdür.
 
Susam alerjisi 1000/1-2 kişide hayati risk oluşturmakta, bu risk bazen 1000/4’e kadar çıkmaktadır. ”Susamın içerisinde bulunan proteinsel yapı, alerjiye neden olmaktadır. Susama karşı alerjisi olan kişilerde bu  besini tüketimini takiben sonraki ilk bir saat içinde deride döküntü, baş dönmesi, nefes darlığı, tansiyon düşüklüğü gibi belirtilerden bazıları oluşmak ile beraber akciğer, kalp, kan, beyin ile ilgili normal olmayan bulgular ortaya çıkabilmektedir. Susam alerjisi olan kişilerde genellik ile ilk bir saat içerisinde alerjik reaksiyon ortaya çıkmakta ancak alerjik etkilerin 24 saate kadar kendini gösterebilmektedir.  

Uzman doktorlar bu konu ile ilgili olarak, susam yedikten sonra ilk bir saat içerisinde  alerjik reaksiyon oluşmakta ve bu durumda olan kişilerde, hayati risk daha fazla bulunmaktadır. Özellik ile astım, KOAH, alerjik rinit, bazı tansiyon ve kalp ilacı kullananlarda, alerjik alt yapısı ve besin alerjisi olanlarda öldürücü olma riski yüksek görülmektedir. Ancak hiçbir  rahatsızlığı olmayanlarda da öldürücü reaksiyonlar ortaya çıkabilmektedir, denilmiştir. Susama karşı alerjik reaksiyon gösterenlerin bu besini tüketmemeleri  gerekmektedir. Yinede bilmeyerek susam tüketilebilmektedir. Örneğin, ekmeğin, simidin, kekin içerisinde katılabilmektedir. Hatta teknolojik işlemden geçerek, görünür  halde bile bulunmayabilir. Bu yüzden alerjik kişiler mutlaka ilacını yanında taşımalıdır. Şayet ilacı yok ise susamı tükettikten sonra en geç ilk 1 saat içinde doktora başvurmalıdır. Susam alerjisinin tedavisi bulunmaktadır, besine karşı  alerjisi olan kişide duyarsızlaştırma işlemi yapmak rahatsızlığı ortadan kaldırmakta mümkündür.  Duyarsızlaştırma işlemi doktor gözetiminde özel donanımlı hastanelerde yapılmakta ve kişinin alerjik reaksiyona neden olmayacak biçimde ve sık aralıklar ile susam ile karşılaşması sağlanmaktadır. Burada miktar çok önemlidir. Hastanın kabul edebildiği miktara kadar susam verilmekte ve giderek bu miktar artırılmakta ve belli bir aşamadan sonra vücut susama karşı reaksiyon vermeyecek duruma getirilmektedir. Ancak bu tedavi mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır.
]]>
Susam Böceği https://www.susam.gen.tr/susam-bocegi.html Thu, 29 Nov 2018 04:39:29 +0000 Susam Böceği, Latince adı Blattella germanica olan susam böceğinin gerçek adı aslında susam böceği değildir. Bu böceğin asıl ismi alman hamam böceğidir. Ancak gerçekten rengi susam rengine benzediği, ayrıca dış gör Susam Böceği, Latince adı Blattella germanica olan susam böceğinin gerçek adı aslında susam böceği değildir. Bu böceğin asıl ismi alman hamam böceğidir. Ancak gerçekten rengi susam rengine benzediği, ayrıca dış görünüşü de bir susamı andırdığı için bu böceğe halk arasında susam böceği denilmektedir.

Susam Böceği Dış Görünüşü: Susam böceği dünyada çok yaygın olarak görülebilen ve bilinen bir iç mekan böceğidir. Yetişkin olanları esmer ya da açık kahverengindedir. Başları üzerinden aşağıya doğru giden iki paralel çizgisi sayesinde kolayca ayırt edilebilir. Susam böceklerinin boyları 13 mm ile 16 mm arasında değişebilmektedir. Susam böceğinin daha küçük olan yavruları ise çok daha koyu renktedirler. Bu yavrular neredeyse simsiyahtır. Bu yavru susam böceklerinde ise başlarından başlayarak beyaz renkte iki paralel çizgi olur. Susam böceğinin kanatları vardır ve uçabilirler. Ancak bu böcekler pek uçmayı tercih etmezler. Genellikle koşarak kaçmaya çalışırlar.

Susam Böceği Davranışları ve Beslenme Alışkanlıkları

Susam böceklerinin dışarıda ve tropik iklimlerde yaşamaları mümkün olsa da bu böcekler daha çok iç mekanlarda özellikle bu iç mekanın daha nemli ve sıcak bölgelerinde görülebilirler. Evlerde banyolarda ya da mutfaklarda çok görülseler de nemin ve yiyeceğin bulunduğu her yere gider ve girerler. Susam böcekleri borular aracılığıyla kolaylıkla bir evden başka bir eve ya da bir binaya girebilirler. Susam böcekleri leşçil hayvanlardır. Diş macunu, sabun, küçücük yemek kırıntıları da dahil her şey ile beslenebilirler. Çok az bir yiyecekle çok uzun sürü yaşayabilirler. Susam böcekleri özellikle kirli tabak ya da çanaklardaki artıklar ile beslenmeleriyle bilinirler.

Susam böceği çoğalma: Susam böcekleri maalesef çok hızlı üreme özellikleri ile de bilinirler. Dişi susam böcekleri sadece bir çiftleşme ile 4–6 adet yumurta kesesi üretebilir. Bu yumurta keselerinin her birinde ise 30 – 40 arası yumurta bulunur. Bu yumurtadan çıkan susam böcekleri ortalama olarak 100 gün içinde erişkin olur. Yine bu susam böcekleri 1 yıl boyunca hatta daha fazla bir süre yaşayabilirler.

Susam böceği koku: Susam böcekleri aynı zamanda birçok farklı koku yaymaları ile bilinirler. Özellikle susam böceklerinin sayıları fazla olduğu yerlerde etrafa hafif bir koku yayılır. Bu koku çoğu zaman küflüdür. Bu küflü koku çoğu vakit bir susam böceği istilasının habercisidir.

Susam Böceği istilasında Yapılması Gerekenler

Türkiye de genellikle susam böcekleri ile karafatmalar ya da diğer adıyla oryantal hamam böcekleri karıştırılır. Susam böcekleri iç mekan böcekleridir ve uçmayı pek sevmeseler de uçabilirler. Oryantal hamam böcekleri ise daha çok su giderlerinde, kanalizasyonlarda ve dış mekanlarda görülürler. Çok nadir olarak bina içlerinde görülür. Yani evinize anlattığımız şekilde olan, susama benzeyen, uçabilen böcekler ile karşı karşıya kalırsanız. Bunlar karafatma değil susam böcekleridir.

Susam böcekleri ayrıca spp, salmonella, tifo dahil pek çok hastalığın mikrobunu taşırlar. Ayrıca anakent şehirlerdeki çocuklarda görülen astım ile bu susam böcekleri arasında doğrudan bir bağlantı tespit edilmiştir. Bunun gibi sebepler yüzünden evinize susam böceklerinin girdiğini fark ederseniz, mutlaka böcek ilacı ile müdahale etmeniz gerekir. Ayrıca evinizde susam böceği istilası ile karşı karşıya kalırsanız, evinizi profesyonel bir ilaçlama şirketine ilaçlattırmanızdan başka yapabileceğiniz bir çözüm yoktur.

]]>
Susam Kalsiyum https://www.susam.gen.tr/susam-kalsiyum.html Thu, 29 Nov 2018 05:56:32 +0000 Susam Kalsiyum, içerir ve faydalıdır. Hatta kalsiyumun yanı sıra içerisinde, protein, magnezyum, potasyum, mineraller de içermektedir. Bununla birlikte, B vitaminleri açısından da zengin olan susam, yağ oranı ve enerji değeri de Susam Kalsiyum, içerir ve faydalıdır. Hatta kalsiyumun yanı sıra içerisinde, protein, magnezyum, potasyum, mineraller de içermektedir. Bununla birlikte, B vitaminleri açısından da zengin olan susam, yağ oranı ve enerji değeri de çok yüksek olan bir besindir. Ülkemizde susam bolca yetişmektedir ve vücudumuza enerji verir. Bir yandan da yaşlanmaya karşı antioksidan etkisi ve kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Ayrı yet ten solunum yolu hastalıklarını iyileştirmekte faydası olan susam, göğsü yumuşatarak nefes darlığı ve bronşit gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Çiğ susam, vücudumuza sayısız fayda sağlamakla birlikte zengin bir vitamin ve mineral kaynağı deposudur. 

Çiğ susam sütü de aynı çiğ badem sütü gibi ineğin sütü yerine tüketilebilecek son derece de sağlıklı bir seçenektir. Günde bir büyük bardak susam sütü,  vücudumuzun günlük tüm kalsiyum ihtiyacını karşılamaktadır. Bunun için; susamın çiğ, şöyle ki kavrulmamış olması çok önemlidir. Zira kavrulmuş susamın yüksek ısı sebebiyle protein %50 oranında, vitaminleri %85 oranında ve tüm faydalı yanları neredeyse tamamen hasar görerek kaybolmaktadır. Şöyle ki susam kavrulma yöntemi ile besin değerlerini önemli ölçülerde kaybetmektedir. 

Susam Kalsiyum İçecek Hazırlanışı; 

Öncelikle çiğ susamı içme suyu ile yıkayın, bol içme suyunda takribi 8 saat kadar bekletin. Suda bekleyen susamın süresi dolunca, susamlar tekrar içme suyu ile güzelce yıkanıp miksere konur. Arzuya göre içine, mevsim meyvelerinden 2-3 tane çilek yada yarım muz ekleyebilirsiniz. Ardından bir büyük bardak yani (400 ml) kadar içine içme suyu da ekleyip güzelce 3 dakika boyunca karıştırın. Karıştırılan susam sütünü ister süzmeden o şekilde isterseniz de ince tülbent torbadan geçirerek servis yapabilirsiniz. 

Hazırladığınız susam sütünü her içişinizde besinleri %100 canlı şekilde içerdiğini ve bunların vücudunuzun canına can katacağını ve tam bir şifa olduğunu bilmenizde yarar var. 

Her gün size susam sütü hazırlamak zor gelir ise, bunu 2-3 günlük olarak yapıp kapaklı cam şişede veya da normal kapaklı bir şişe içerisinde buzdolabında saklayabilirsiniz. Ama her gün içmeden önce şişeyi mutlaka çalkalayarak içmenizi tavsiye ediyorum. Hazırladığınız sütü iki gün içerisinde tüketmelisiniz. 
]]>
Saça Susam Yağı https://www.susam.gen.tr/saca-susam-yagi.html Fri, 30 Nov 2018 00:21:11 +0000 Saça Susam Yağı, adından da anlaşıldığı gibi susam yağı susamdan elde edilen bitkisel bir yağdır. İçerisinde yüksek miktarda bakır, fosfor, magnezyum ve kalsiyum bulunan susam yağı; aynı zamanda çinko, A, B ve C vitamini y Saça Susam Yağı, adından da anlaşıldığı gibi susam yağı susamdan elde edilen bitkisel bir yağdır. İçerisinde yüksek miktarda bakır, fosfor, magnezyum ve kalsiyum bulunan susam yağı; aynı zamanda çinko, A, B ve C vitamini yönünden de alabildiğine zengindir. Bu yüzden vücut sağlığı üzerinde sayısız faydaları mevcuttur. Susamın kendisi kadar değerli olan susam yağı, yaşlı-genç farketmeksizin bakım yapmak isteyen herkesin rahatlıkla kullanabileceği doğal bir üründür. Ayrıca bünyesinde omega-6 ve omega-9 yağ asitleri bulundurması bu yağı daha kıymetli bir hale getirmektedir. İster harici ister dahili yaz-kış uygundur. Saç bakımından tutun yanık yaralarının tedavisine kadar birçok alanda kullanılabilen bu mucizevi yağ; ne yazık ki çoğu kişi tarafından bilinmemektedir. Mutfaklarda pek rağbet görmese de kozmetik alanında susam yağının değeri oldukça yüksektir. Bilhassa cilt ve saç bakım ürünlerinde. 

Saça susam yağı faydaları:

Saçların yapısını, onarıcı ve koruyucu etkisi olan susam yağı; belki de en sık bu alanda kullanılmaktadır. Saç tellerini güçlendirerek saç kırılmalarını önler. Pul pul olan saç derilerini ve kepeklenmeyi ortadan kaldırır. Ayrıca saç derisinde mantar oluşumunu engeller. Yıpranmış saçları tamir eder ve daha dolgun saçlara sahip olmanızı sağlar. Çabuk yağlanmayı giderir, saçlarda uzun süreli bakım sağlar. Saçların daha çabuk ve daha sağlıklı bir biçimde uzamasına yardımcı olur. Saç renginin daha koyu görünmesini isteyenler için ideal bir yoldur. Saçlarda oluşan kirlerin, saç ve saç derisine vereceği tahribata karşı koruyucu katman oluşturur. Özellikle saç dökülmesine karşı etkili olan susam yağı; saç köklerini kuvvetlendirir, saça canlılık ve parlaklık katar. Aynı zamanda kafa derisinde kan dolaşımını da hızlandırma özelliğine sahiptir. 

Susam yağı saça nasıl uygulanır

Yarım çay kaşığı tarçın, 1 yemek kaşığı susam yağı ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırıp saç diplerinize masaj yaparak yediriniz. Yarım saat kadar beklettikten sonra şampuanla saçlarınızı yıkayınız. Bu kürü haftada bir kez rahatlıkla uygulayabilirsiniz.
]]>
Siyah Susam https://www.susam.gen.tr/siyah-susam.html Fri, 30 Nov 2018 12:56:59 +0000 Siyah susam günümüzde insanların alternatif tıpa yönelmesinden dolayı çok ilgi görmektedir. Halk arasındaki adı çörek otu olarak bilinen siyah susamın faydaları saymakla bitmez. Vücuda zindelik verirken çocuklarda gaz sancıla Siyah susam günümüzde insanların alternatif tıpa yönelmesinden dolayı çok ilgi görmektedir. Halk arasındaki adı çörek otu olarak bilinen siyah susamın faydaları saymakla bitmez. Vücuda zindelik verirken çocuklarda gaz sancılarının giderilmesinde, anne sütünün artmasında, iştahın açılmasında, böbrekteki kum ve taşların dökülmesinde, öksürük nefes darlığı gibi rahatsızların tedavisinde, diş ağrısı ve iltihaplanmalarında, bağırsaktaki parazitlerin giderilmesinde, saçları besleyerek kepeğin önlenmesinde ve daha birçok tedavide rol alır. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz siyah susamı aktarlardan ve marketlerden cüzzi miktar karşılığında temin edebilirsiniz. Siyah susam bal ile karıştırılarak macun yapılıp yenildiğinde vücudun zindeliğini artırır, kadınların hayzını söktürür, unutkanlığı giderir, anne sütünün artmasına yardımcı olur. Bunların haricinde daha pek çok faydası bulunmaktadır.

Siyah susam faydaları

Öksürük, balgam söktürme, nefes darlığı ve romatizma tedavisinde de siyah susamı balla karıştırarak macun şeklinde tüketmek son derece yararlıdır. Bir miktar siyah susam bir tane hindistan ceviziyle dövülerek tülbente konup çocuğa emzirilirse çocukların gaz ve sancıları son bulur. Böbrekteki kum ve taşların dökülmesinde etkili olan siyah susam kürü için 4 su bardağı suya 3 çorba kaşığı siyah susam dövülerek ilave edilir. Üzerine 1 çay kaşığı süzme bal konup kaynatılır karışım süzülür. Günde 3 kez birer çay bardağı içilir. Diş ağrısı ve iltihaplanmalarında siyah susamın sirke ile kaynatılarak gargara yapılması diş etlerindeki bakterilerin ağız içindeki enfeksiyonların giderilmesinde anti-bakteriyel görev alır. Siyah susam yağı burundan damlatılırsa felç ve kazıklı hummaya (tetanos) tedavisinde birebirdir. Siyah susam yağının kulaktan damlatılması durumunda kulakta sonradan meydana gelen üşütme, iltihap tıkanıklıkları geçer. Yemeklerde kek ve poğaçalar da kullanılan siyah susam midedeki şişkinlik hissinin giderilmesinde etkilidir. İştah açar. 

Bağırsak ve karındaki kurtlarda parazit oluşumlarında siyah susam sirke ile kaynatılarak aç karnına içilirse mikropları öldürür. Günümüzde erkek kadın ayırmaksızın insanların çoğunun karşılaştığı halk arasındaki adı basur olarak bilinen hemoroid hastalığının tedavisinde de siyah susamın faydaları bariz ortada. Siyah susam sirke ile kaynatılarak basura sürülürse, siyah susam yakılarak külü içilirse veya acı kavun suyu ile merhem yapılarak basurlu bölgeye düzenli olarak uygulanırsa sonuca ulaşılır. Siyah susam stres, gerginlik, hava şartları ve yaşa bağlı hormonal değişiklikten dolayı yüzde ve vücudun çeşitli yerlerinde çıkan sivilcelerin giderilmesinde, vücudun yağ dengesinin korunmasında, kalıtsal ya da bulaşıcı olan deri hastalıklarının egzama sedef mantar vb. gibi tedavilerinde etkilidir. Siyah susam sirke ile kaynatılarak ilgili bölgeye sürülür. Saç dökülmesini ve beyazlaşmasını önleyen siyah susam yağını kafa derisine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Eğer saç gürleşmesini ve çıkmasını istiyorsanız 2-3 çay kaşığı siyah susam yağını 1 çorba kaşığı zeytinyağ ile karıştırıp saçlarınıza iyice yedirerek 3-4 saat beklemeniz yeterli olacaktır. Siyah susam yağı aynı zamanda saçları derinlemesine besler ve kepek oluşumunu önler. Akla en sık gelen sorulardan bir tanesi de siyah susam saç üretimini arttırırken vücuttaki kıllanmayı etkiliyor mu Aksine siyah susam yağı mucizevi etkisiyle kafa derisini ve saçları besleyerek saç oluşumunu sağlarken vücuttaki aşırı kıllanmayı azaltıyor.

Siyah Susam Yağı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Öncelikle kaliteli ve güvenilir markalar seçmelisiniz. Marketten veya aktarlardan almış olduğunuz siyah susamın açıkta satılmamasına ambalajının açılmamış ve sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Almış olduğunuz bu paketin üzerinde üretim bilgilerinin olduğu kısımda soğuk pres yöntemiyle üretilmiştir yazmasına dikkat etmelisiniz. 

Soğuk P]]> Susam Yetiştiriciliği https://www.susam.gen.tr/susam-yetistiriciligi.html Fri, 30 Nov 2018 21:41:11 +0000 Susam yetiştiriciliği, dünyadaki en eski yağ bitkilerinden olan susam, ayçiçekten sonra ülkemizde en fazla yetiştirilen yağ bitkisidir. Susam tohumları % 50-60 oranında yağ içerir ve yağı oldukça kalitelidir. Özellikle tahin v Susam yetiştiriciliği, dünyadaki en eski yağ bitkilerinden olan susam, ayçiçekten sonra ülkemizde en fazla yetiştirilen yağ bitkisidir. Susam tohumları % 50-60 oranında yağ içerir ve yağı oldukça kalitelidir. Özellikle tahin ve tahin helvası yapımında kullanılır. Susam yetiştiriciliği daha çok tropik ve subtropik iklim koşullarında yapılır. Yetişme süresi oldukça kısa olan bitki, şartlar uygunsa sulama yapmadan yetiştirilir. Bu açıdan diğer bitkilere göre su ve besin gereksinimi azdır denilebilir. Sıcağa karşı yüksek toleranslı olup, toprak seçiciliği de azdır. İkinci ürün tarımında yetiştirilebilir, pazarlama sorunu yaşanmaz. Ancak düşük verim ve yüksek maliyeti nedeniyle ülkemizde susam yağı pek üretilmez.

Susam yetiştiriciliği istekleri

Toprak ve iklim isteği: Susam bitkisi tropik kuşakta, subtropik, mutedil iklim koşullarında yani sıcak yerlerde yetişir. Susam gelişme döneminde aylık 20 derecelik ısı ortalamasına ihtiyaç duyar. Susam tohumlarının oldukça küçük olması nedeniyle tarlanın çok iyi hazırlanması gerekir. Tarladaki ara ürün atıkları temizlenmeli ve tav suyu verilmelidir. Tarla sürgü çekilerek ekime hazır hale getirilir. Serpme ekim olacaksa, sürgüden önce diskaro ile sürgü ekimden sonra yapılır.

Gübre isteği: Susam kısa sürede geliştiğinden, gübrenin hepsi ekim öncesinde ön diskaro altına verilmelidir. Bu elle ya da traktörle yapılabilir. Gübrenin miktarı da sulu ve kuru koşullarda susamın yetiştirilmesine göre değişir.

Susam yetiştiriciliğinde ekim nasıl yapılır

Susam tohumu elle serpme yapılacağı zaman dekar başına 700-1000 gram tohum atılmalıdır. Tavlı tarlaya atılan tohumlar diskaro ile toprağa karıştırılır. Sürgüyle ekim tamamlanır. Eğer bakım işlemlerinin makine ile olmasını isterseniz, ekim mibzerle yapılmalıdır. Bu şekilde ekimde dekar başına 250-300 gram yeterli olur. Sıra araları 70 cm, sıra üzeri 5-10 cm olmalıdır. Bu sıklık olmadığı takdirde, 10-15 cm olan bitkilerin sıra üzeri 5-10 cm şeklinde seyreltme yapılması gerekir. Ancak ekonomik olarak seyreltme pek tavsiye edilmez.

Yabancı ot mücadelesi, çapalama: İlk gelişimi yavaş olan susam bitkisinin çiçeklenmeyle beraber gelişimi hızlanır. 10-15 cm olan bitkilerden sonra tarlaya girilmemelidir. Yabancı otlara göre 1-2 defa çapa yapılması yeterli olur. Çapa makinesi ile çapalama rahatlıkla yapılabilir.

Sulama isteği: Susamın pek suya ihtiyacı olmaz. Su az olan yerlerde sadece tav suyu da yeterli olur. Ancak sulama sonucunda kalite ve verim artacağından, uzmanlar susam yetiştiriciliği yapanlara sulamayı tavsiye ederler. İlk çiçeklenmede ilk sulama yapılmalıdır. 25-30 gün sonrada ikinci sulama yapılabilir. Sulamada göllenmeden kaçınılmalı, serin saatlerde sulama yapılmalıdır.

Susam yetiştiriciliğinde hasat

Susam tarımı için en zor aşama hasat zamanıdır. Çünkü hepsi elle yapılır. Bitkilerin üstündeki kapsüllerin hepsi aynı anda hasat edilemez. Hasat geç olursa, tanelerde çatlama olabilir. Bunlar verimi düşürecektir. Hasada gelmiş olan bitkiler elle topraktan sökülür ve 15-20 bitki birleştirilir. Bu şekilde oluşturulan demetler kökleri aşağıda gölgede baskılanır. Üzeri bezle örtülür ve bir hafta kadar bekletilir. Bu süreçte susamda biraz daha olgunlaşma olur. Besin maddeleri kapsüllere doğru gider. Sonra bitkiler gümül işlemine tabi tutulur. Bu aşamada kapsüller çatlayınca harman yapılır. Atıklar temizlenir ve makineyle elenir. Hava akımıyla birlikte savrulur. Elde edilen ürünler bez ya da jüt çuvalların içinde, serin ve kuru alanlarda depolanır. Bu alanların havadar olması da önemlidir.
]]> Kavrulmuş Susam https://www.susam.gen.tr/kavrulmus-susam.html Sat, 01 Dec 2018 20:28:32 +0000 Kavrulmuş susam: Susam, sesamum indicum bitkisinin olgun tohumlarından presleme yoluyla elde edilen susam antioksidan içeren bir besindir. Susam tohumları susam bitkisinden gelen ve sarı, beyaz, kırmızı ve siyah renkleri olan susam bit Kavrulmuş susam: Susam, sesamum indicum bitkisinin olgun tohumlarından presleme yoluyla elde edilen susam antioksidan içeren bir besindir. Susam tohumları susam bitkisinden gelen ve sarı, beyaz, kırmızı ve siyah renkleri olan susam bitkisi, düz ve oval bir görünüme sahiptir. Yağ oranı ve enerji değeri oldukça yüksek bir besin olan susam, protein, kalsiyum, magnezyum, potasyum mineralleri ve B vitaminleri  açısından çok zengindir. Kavrulmuş susam bir çok alanda kullanılmaktadır. Sokaktaki simit ve kuru pasta satıcılarından tutunda en lüks pastahanelerde satılan ürünlere kadar bir çok pasta, börek veya kuru pastalar üzerinde kullanılmaktadır. Susam elde edildikten sonra kavrularak ömrü uzatılmış ve daha lezzetli bir hale getirilmiştir. Kavrulmuş susam vücuda umulmadık kadar faydaları olan bir besindir. Vücut ağrılarından tutunda kalp ve damar sağlığına kadar bir çok faydaları vardır. Kavrulmuş susamın tüm bu faydaları göz önünde bulundurularak kavrulmuş susam yağı da üretilmeye başlanmıştır. Uzun yıllardır faydaları ile bilinen susam bitkisi yiyecek sektöründe birçok üründe kullanılan ve belirgin bir yer edinen bir besindir.

Kavrulmuş susam faydaları:
 • Vücuda enerji verir.kişide devamlı olarak var olan yorgunluğu, bitkinliği ve halsizliği kişi üzerinden alır.
 • Kavrulmuş susam özel hayat ada fayda sağlamaktadır. Cinsel gücü arttırması ile bilinen kavrulmuş susam cinsel hayatın düzenli bir şekilde yaşanmasına fayda sağlamaktadır.
 • Göğüsü yumuşatarak solunum yolu hastalıklarına, nefes darlığına ve bronşite iyi gelmektedir. Astım hastalıklarına da fayda sağladığı söylenmektedir.
 • İçerdiği antioksidan sayesinde vücudun geneline fayda sağlamaktadır ve kişide oluşabilecek kanser riskini azaltmaktadır.
 • Kavrulmuş susam safta taşlarının düşürülmesinde de etkili bir yere sahiptir.
 • Hazmı kolaylaştırarak kabızlığı giderir.sindirim sistemine fayda sağlayarak bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır.
 • Karın bölgesinde oluşan şişlikleri alır.gaz giderici özelliğe sahiptir.
 • Karaciğer hastalıklarına karşı faydalıdır
 • Böbrekte bulunan iltihaplanmayı giderir
 • Kemik erimesini gidererek kemiklere güçlülük sağlar.ayrıca diş sağlığında da önemli bir yere sahiptir.
]]>
Susamın Faydaları https://www.susam.gen.tr/susamin-faydalari.html Sat, 01 Dec 2018 21:49:31 +0000 Susamın Faydaları: Susam Pedeliaceae Familyasında, Anavatanı Afrika olan bir bitki türüdür. Asya, Avrupa ve Türkiye’nin sıcak bölgelerinde tarımı yapılır. Kapsül meyvelerinin içinde çok sayıda tohum bulunur ve bu tohum Susamın Faydaları: Susam Pedeliaceae Familyasında, Anavatanı Afrika olan bir bitki türüdür. Asya, Avrupa ve Türkiye’nin sıcak bölgelerinde tarımı yapılır. Kapsül meyvelerinin içinde çok sayıda tohum bulunur ve bu tohumlar baharat olarak kullanılır. Bazı hamur işlerinin üzerine ve simit, çörek üzerine konur. Susam tahinin ana maddesidir. Susamdan çıkarılan yağ birçok alanda kullanıldığı gibi yemeklik yağ olarak da kullanılır. Susamın küspesi hayvanlara yem olarak kullanılır. Tıpta bazı preparatların hazırlanmasında çözücü olarak kullanılmaktadır. Susamın yağ oranı ve enerji değeri çok yüksek bir besin kaynağıdır. Susam mineraller, protein, kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez, bakır, fosfor ve B vitamini ve E vitamini açısında çok zengindir.

Susamın Faydaları Nelerdir: Susamın faydası saymakla bitmez. Vücut sağlığında tutun mutfaklarda simitlerin, çöreklerin vazgeçilmezidir. Lif ve yağ açısında oldukça zengin olan susamın en başta sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar ve hazmı kolaylaştırarak kabızlığı giderir. Besleyici olan susam kötü kolesterolün ve yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

 • Akciğer üzerinde etkisini sürdüren susam nefes darlığı ve bronşit gibi rahatsızlıkların etkisinin azalmasını sağlar. Karaciğerin düzgün çalışmasını sağlar, eklem ve romatizma ağrılarının hafiflemesini sağlar. İçerdiği E vitamini ile hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. İçeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde büyüme çağındaki çocuklar için çok faydalıdır, Çocukların boylarının uzamasını sağlar mutlaka çocuk yaştayken susam tüketmeleri gerekir.
 •  Susam vücuda enerji verir, solunum yolları hastalıklarına çok faydası olur. Göğsü yumuşatarak nefes darlığını önler ve bronşite iyi gelir. İçeriğinde antioksidan etkisi sayesinde kansere karşı koruyucudur.
 •  Susamdan elde edilen susam yağı safra kesesi taşlarının düşürülmesinde yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırarak kabızlığı önler ve gaz sancılarına iyi gelir, gazı söktürür, karın ağrısını hafifletir. Susam kemik erimesine karşı oldukça faydalıdır.
 •  Böbrek rahatsızlıklarını, iltihaplarının giderilmesinde ve taş dökmeye karşı faydalıdır. Susamda elde edilen susam yağı böbreklerin iyi çalışmasını sağlar, böbreklerde oluşan rahatsızlıkları giderir.
 • Susam içeriğinde bulunan demir ve vitaminler sayesinde kansızlığı giderir. Kansızlık probleme karşı oldukça faydası vardır. Kansızlık şikayetleri olanlar hayatlarında susama yer vermelidir.
 • Susam içeriğinde bulundurduğu kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemiklerin ihtiyacı olan proteinleri ve vitaminleri kemik kaslarının güçlü olmasını sağlar.
 • Susam kanser hücreleri ile savaşarak kanserin yok olmasını sağlar. Özellikle bağırsak kanseri üzerinde etkisi çoktur.
 •  Kuvvet verici özelliği sayesinde metabolizmayı güçlendirir, vücut direncinin artmasını sağlar ve metabolizmayı korur.
 •  Cildin elastikliğini korur, cildin pürüzsüz olmasını sağlar, ciltte oluşan kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur ve cildi canlandırır, tırnak ve sacların kırılmasını önler.
]]>
Susam Ezmesi https://www.susam.gen.tr/susam-ezmesi.html Sun, 02 Dec 2018 18:44:24 +0000 Susam ezmesi, Susam, folit asit, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, çinko ve lif içeriği yüksektir. Yağ içeriği oldukça yüksektir. Genellikle hamur işlerinde kullanabilirsiniz. Susam ezmesi yöresel bir tat ve gelene Susam ezmesi, Susam, folit asit, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, çinko ve lif içeriği yüksektir. Yağ içeriği oldukça yüksektir. Genellikle hamur işlerinde kullanabilirsiniz. Susam ezmesi yöresel bir tat ve geleneksel bir lezzettir. Kimileri için susam ezmesi yani tadını bilenler için çok güzel bir tattır.                   

Ege Bölgesi'nde  yani Ege'ye has bu tadı hiç tatmadıysanız, hayatınızda en az bir defa ama mutlaka denemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Susam ezmesi, özellikle sabah kahvaltılarında, bal ile karıştırarak ya da yine kahvaltıda doğal yani mevsiminde yetişen organik domateslerle yerseniz ağzınızda çok değişik ve çok beğeneceğiniz bir aroma bırakır ve çok sağlıklı oluyor. Susam ezmesini ekmeğe sürülen yapay kahvaltılıklardan çok daha sağlıklı olduğu önemli bir gerçektir. Fındık ezmesi,  fıstık ezmesi, zeytin ezmesi, çikolata hepsi bir yana susam ezmesi bir yana. Çünkü severek yediğimiz bu yiyecekler doğal olmuyor. Sanayi ürünleri olan diğer yiyecekler gibi sağlığımız açısından zararlı bileşenler içeriyor. 

Susam ezmesi nedir

Susam ezmesi adı üzerinde, susamın ezilmiş halidir. Susam ezmesi sadece susamın ezilmiş halidir. Hiç bir katkı malzemesi yoktur. Doğal susam ezmesini eskiden elle dövülen susam ezmeleri gibi yapınca çok güzel oluyor. Deneyin vazgeçemeyeceksiniz.

Susam ezmesi nasıl yenir

Susam ezmesi,sade olarak da yenir. Ya da üzüm pekmezi, harnup pekmezi, andız pekmezi, dut pekmezi, karpuz pekmezi ile karıştırılarak da tüketilebilir. Anadolu'da yüzyıllardır mutfaklarda kullanılıyor. Susam ezmesi pekmezin lezzetiyle birleşerek yemeğe doyamayacağınız bir hale geliyor. Özellikle pekmezin faydalarını bilen ama tadı hoşuna gitmeyenler için yiyemeyenler susam ezmesini pekmeze katarak yiyebilirler. Susam ezmesi artık Bozkır tarihini lüxs restorantlardan, piyazlar da, kahvaltılarda ve yemeklerden sonra mükemmel bir lezzet olarak sunulmaktadır. Hakiki Bozkır Tarihi, Meşhur bozkır tarihi, Çavuşoğlu tahin, Turgut tahin susam ezmesidir.

Susam Ezmesi
Susamdan elde edilen tahin insanların en eski yiyeceklerinden biridir. Ayrıca bozulmaya, çürümeye ve kokmaya karşı da çok dayanıklı bir besindir. Kültürümüzde daha çok pekmezle karıştırılarak tahin, pekmez dediğimiz bir yiyecektir ve çok tüketilir. Kış aylarında tüketilirse çok daha faydalı ve besleyici bir gıdadır. Ali baba ve Kırk haramiler masalındaki "açıl susam açıl" büyülü sözünün içinde yer alması, susam tohum çeneğinin olgunluğa ulaştıktan sonra patlayarak açılmasıdır. Susam tohumunun besin değeri 36.00 gramdır.Susam tohumu çok kaliteli bir bakır ve magnezyum kaynağı olmakla kalmıyor aynı zamanda çok iyi bir  kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor ( beynin çalışmasında çok önemli ) vitamin B1, çinko, ve lif kaynağıdır.

Susamın faydaları:

Susam karın ağrısını giderir. Kemik erimesine karşı faydalıdır. Hazmı kolaylaştırarak kabızlığı giderir. Susamın gaz sökücü özelliği vardır. Vücuda enerji veriyor. Cinsel gücü artırır. Karaciğer hastalıklarına karşı koruyor. Antioksidan özelliği ile kansere karşı koruyucudur. Böcek sokmalarına faydalıdır. Böbrek iltihaplarını gidermeye yardımcı oluyor. Susam yağı, safra taşı  düşmesinde faydalıdır. Nefes açıcıdır ve nefes darlığına ve bronşite faydalıdır. Yaşlı erkeklerin susam gibi çinko açısından zengin yiyecekleri yemeleri gerekiyor. Çünkü kemik yoğunluğunun  korunmasından kaynaklanıyor. Susamın ezilmiş hali olan tahin, susam yağından daha fazla kalsiyum bulunuyor. Bir yemek kaşığı tahinde 88 mg kalsiyum varken aynı miktar susam yağında yaklaşık % 60 daha az 37 mg kalsiyum bulunur. Fakat tahindeki kalsiyum daha fazla olmasına rağmen  bu miktarın büyük kısmı kana karışma oranı daha düşük olan kalsiyum oksalat f]]> Susam Nerede Yetişir https://www.susam.gen.tr/susam-nerede-yetisir.html Mon, 03 Dec 2018 17:49:37 +0000 Susam nerede yetişir, susam yemeklik yağ, tahin, tahin helva üretiminde, pastacılıkta, sabun yapımında, kozmetik alanında kullanılan önemli bir üründür. Susam sıcağı oldukça seven bir bitkidir. Bu nedenle tropik ve subtropik i Susam nerede yetişir, susam yemeklik yağ, tahin, tahin helva üretiminde, pastacılıkta, sabun yapımında, kozmetik alanında kullanılan önemli bir üründür. Susam sıcağı oldukça seven bir bitkidir. Bu nedenle tropik ve subtropik ile mutedil iklimlerde sıcak bölgelerde yetişir. Gelişme evresi olan 90-120 gün süreyle sıcaklık ortalamasının 20 derecenin altında seyretmemesi, tohumların çimlenme döneminde toprak sıcaklığının 12-15 derece ile 20-25 derece arasında seyretmesi gerekir. Çimlenme döneminde susam yağış ve rüzgardan zarar görebilir. Ayrıca gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkları da susamın gelişim süresini uzatır.

Susam yetiştiriciliğinde toprak isteği

Toprak isteği bakımından susam pek seçici değildir. Ancak drenajı iyi olan, organik maddelerce zengin, alüvyal yapıdaki kumlu killi hafif topraklarda daha iyi verim verir. Killi, kireçli olan, su tutan ve fazla çakıllı olan topraklardaki gelişimi iyi olmaz. Çimlenme oranı fazla olmasına rağmen, tohumları küçük olduğundan çıkışı zayıf olur. Bu nedenle ekim yapışacak toprağın ve tohum yatağının özenle hazırlanması gerekir. İlk ürün Nisan ve Mayıs aylarında, ikinci üründe hasattan sonra Haziran ayı Temmuz ayının ilk haftasına kadar yapılır. Ancak soğuk bölgelerde ikinci ürün yetiştirilmesi olanaksızdır. Yağışlar dikkate alınarak sonbaharda ekimi yapılmalıdır.

Susam Nerede Yetişir
Susam yetiştiriciliğinde toprağın hazırlanmasına sonbaharda başlanmalıdır. Toprağın 20-25 cm derinlikte sürülmesi gerekir. Kışa girerken sürülmüş olan topraktaki su alma kapasitesi artacağından, topraktaki fiziksel yapı düzelir. Eğer sürüm sonrası yabani ot oluşursa, kış gelmeden toprak kaz ayağıyla 10-15 cm derinlikte işlenmeli ve otlar temizlenmelidir. İlkbahardaki toprak hazırlığı toprağın tavı ve iklime bağlı olarak değişir. Ancak toprağı derin işlemekten kaçınılmalıdır. Bu toprakta su kaybına yol açar. Toprak yüzeysel olarak sürülmeli ya da kaz ayağıyla 10-15 cm yüzeysel işlenmelidir. İklimin durumuna göre ekimden önce bir defa sulanması gerekebilir.

Susam ekimi sırasında kombine mibzerler kullanılmazsa, gübreler santrifüj gübre makinesi yardımıyla toprağa verilir, yabancı otla mücadele ilacı kullanılır, tırmıkla ilaç ve gübre toprakla karıştırılır, toprak sürgü ile bastırılır. Bunlar toprağı ekime hazır eder. Tırmık ve sürgüyle toprak belirli oranda toprağı tesviye etmiş olur.

Susam bitkisi ekimi

Susamda ikinci ürün ekimi çoğunlukla arpa, buğday hasadı sonrasında yapıldığı için, ekimden önce toprakta yeteri kadar tav olmaz. Bu yüzden önce toprak sulanır. Sıcaklığa göre 4-5 günde tavına gelen toprak, pullukla 15-20 cm derinlikte sürülerek gübrelenir. Yine gübre makinesiyle gübreler toprağa saçılır, abani ot mücadelesi yapılır. Ekim derinliğine göre ilaç ve gübre toprakla karıştırılır.

Gelişim süresi kısa olan susam yetiştiriciliğinde, gübrenin hepsi ekimden önce atılmalıdır. Gübrenin miktarı toprağın, iklimin koşullarına, susamın türüne, sulu ve kuru tarım yapılmasına bağlı olarak değişir. Ekim zamanı ise, toprak sıcaklığına göre değişir. Ege Bölgesinde genellikle Nisan ve Mayıs aylarında ilk ürün ekimi, Haziran, Temmuz başında ise ikinci ürün ekimi yapılır. Kuru tarım yapılan bölgelerde ise, Mayıs ayında ekim yapılarak, toprak tavından en verimli şekilde yararlanılır.

Çapa bitkisi olan susam ekiminde çapa zamanında yapılmalıdır. Bu yabancı otla mücadele için, topraktaki nemin korunmasında ve verimin yüksek olmasında önemlidir. 10-15 cm kadar büyüyen susamda sıra üzeri mesafe de 15-20 cm olmalıdır. Yine bu aşamada sıra üzeri çapa yapılmalıdır. Fazla su istemeyen susam yetiştiriciliğinde yine de düzenli sulama yapılırsa, alınan verim yüksek olur. Özellikle ikinci ürün ekiminde sulama yapılmalıdır. Bitkinin çiçeklenme başlangıcında, ortasında 2-3 sulama yapılması halinde]]> Susam Yağı Saç https://www.susam.gen.tr/susam-yagi-sac.html Tue, 04 Dec 2018 02:47:30 +0000 Susam yağı saç, susam yağı cilt sağlığından, romatizmal hastalıklardan saç sağlığına kadar çeşitli yararlı etkileri olan bitkisel yağlardan biridir. Sıcak tropikal bölgelerde yetiştirilen susam bitkisinden üretilen susam Susam yağı saç, susam yağı cilt sağlığından, romatizmal hastalıklardan saç sağlığına kadar çeşitli yararlı etkileri olan bitkisel yağlardan biridir. Sıcak tropikal bölgelerde yetiştirilen susam bitkisinden üretilen susam yağı, kokusuz ve mat sarı renktedir. Aynı zamanda yemeklik yağ olarak ta kullanılır. Enerji veren yağ olan susam yağı aynı zamanda afrodizyak etkiye sahiptir. Nefes darlığı tedavisinde, bronşitte, halsizliğin giderilmesinde kullanılır. Kanserli hücrelerin yayılımına engel olduğundan, susam yağının kanser savaşçısı olduğunu da söyleyebiliriz. Sindirime yardımcı olur, kemik erimesinde, gaz probleminde, safra kesesi ve böbrek taşı düşürmek için kullanılır. Zihinsel gelişimi desteklediğinden, çocuklar içinde yararlıdır. Kan basıncını dengelediğinden, tansiyon hastaları için önerilir. Ancak her zaman bir uzmana danışılarak kullanılmalıdır. Susam yağı saç sağlığı içinde pek çok yararlı etkiye sahiptir. Saçları besleyen bu doğal yağın etkileri kısa sürede görülebilir.

Susam yağı saç sağlığında nasıl etkili olur

Susam yağının içeriğinde bulunan kompleks B vitaminleri ve E vitamini saçlarınızı kökten başlayarak besler. Bu etkisiyle çeşitli sebeplerden dolayı hasar gören saç tellerinin canlı ve sağlıklı bir hale gelmesine yol açar. Eskiden olduğu gibi parlak ve canlı görünen saçlara kavuşabilirsiniz. Bu etkisinden yararlanmak için, susam yağını haftada 1-2 defa saç derisine masaj yapmalısınız.

Susam yağı saç sağlığında saçların erken zamanda beyazlaşmasına engel olarak ta deste olur. Saç tellerinin renginin koyulaşmasını sağlar. Ancak bu etkinin görülmesi için, susam yağı düzenli olarak saçlarda kullanılmalıdır. Yine susam yağı saç derisine masaj yapılarak kullanılmalıdır.

Susam yağı saç derisinde kan dolaşımını hızlandıran bir etkiye sahiptir. Bu etkisiyle saçların normalden daha hızlı uzamasını ve kırılmış, hasar görmüş saç tellerinin onarılmasını sağlar. Saçlar içinde zararlı olan güneş ışığının etkilerini azaltır.

Susam Yağı Saç
Susam yağı antibakteriyel etkisiyle saç derisindeki mantar, egzama gibi sorunların giderilmesini sağlar. Eğer saç biti gibi bir sorununuz olursa, saç derisine susam yağıyla masaj yapın. Bu aynı zamanda kepek sorunu olanlar içinde bir çözümdür. Bu etkilerinin görülmesi için 1 ay süreyle susam yağı ile saçlı deriye masaj yapılmalıdır.

Saç tellerinin kuruluğundan yakınan kişiler, suyla incelttikleri susam yağı ile 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırsınlar. Bunu saç diplerine masaj yaparak uygulasınlar. Hem saç tellerinin kuruluğu gider, hem de parlak saç tellerine kavuşurlar. Görüldüğü gibi susam yağı saç bakımında önemli bir yere sahiptir.
]]>
Tahin Susam https://www.susam.gen.tr/tahin-susam.html Tue, 04 Dec 2018 21:45:48 +0000 Tahin susam tohumu insanoğlunun bildiği en eskiyen tohumlardan biridir. Hiç kimse susam tohumlarının kökenini kesinlikle model bilmese de, eskiyen Mısırlıların bu tohumdan un elde ettikleri ve bu undan ekmek yapt
Tahin susam tohumu insanoğlunun bildiği en eskiyen tohumlardan biridir. Hiç kimse susam tohumlarının kökenini kesinlikle model bilmese de, eskiyen Mısırlıların bu tohumdan un elde ettikleri ve bu undan ekmek yaptıkları gerçeğini onay etmektedirler. Susam tohumlarının, , ilk kez yemeklere bir çeşni, tat sunmak için katıldığına ve yağı çıkarılabilir yapıdaki pili ilk nebat olduğuna inanılır.  
 
Tarihi
Türkçe'deki  " susam "  kelimesi,  İngilizce'deki karşılığıyla  " sesame ", Arapça'daki " simsim ",  Afroasia lisan kökündeki  " semsem "  ve ek olarak eskiyen Antik Mısırlılar çağındaki isimiyle  " semsent "  kelimelerinin izlerini taşır. Asya mitolojilerinden iştirak eden susam tohumunun tüketimi konusunda kaydedilmiş en eskiyen dokümanlarda Tanrının dünyayı yaratmadan bir gece öncesinde susam şarabından içtiğine inanılır. Sesamum indicum (indicum=Hindistan )  batı Hindistan'da natürel model yetişen bir susam cinsidir. Susam tohumlarının tüketimi milattan öncesinde 3000 senelerine kadar gitmektedir. 5000 seneden fazla miktarda bir zamandır, Çinliler susam yağını yalnızca aydınlanmak için model yakmakla kalmayıp, bununla birlikte mürekkep blokları içinde müessese inşa ederek, bir tür mürekkep ele geçirmek için da kullanmışlardır. Romalılar, susamı toplayıp yayvan bir tabanda kimyon ile karıştırarak bu karışımdan bir tür ekmek yaparlardı. Afrikalı köleler susam tohumlarını Amerika'ya getirdiler, bu tohumlara benne tohumları demekteydiler.   
Tahin Susam  
Susam tohumlarının işlenişi
Susam tohumları hasat edildikten ardından, temizlenir ve dışlarında yer alan kabuklarından ayrılırlar. Kabuktan ayırma işleminin ilk adımı temizlemedir. Tohumlar ilk öncesinde içlerindeki başka maddeleri uzaklaştırmak için havalı ayırıcı makine içerisinden geçirilirler. Ek olarak sonraki aşama, su ve sürtünme karışım şeklinde sayesinde tohumları kabuklarından ayırma niyetinin gerçekleşmesi işlemidir. Marketlerdeki baharat reyonunda minik paketler şeklinde piyasaya sunulduğu benzeri Ortadoğu pazarlarındaki şekliyle, kocaman miktarlarda da satılabilmektedir. Fazla yüksek miktarlarda yağ içermeleri sebebiyle, tohumlar çabuk bozulma eğilimindedirler. Susam tohumları, muhteşem seviyede bir besin değerine sahiptirler. Fazla yüksek ve eşsiz protein kompozisyonları içermeleri sebebiyle anında hemen  " mükemmel gıda "  tanımına yakındırlar.
 • Ham susam yağı  
 • Arıtılmış edilmiş susam yağı  
 • Ekstra susam yağı  
 • Kızartılmış susam yağı  
Susam yağı yalnızca çok fazla saf susam tohumlarının sıcak olan olmayan pres ve 2 defa filtre edilmesi sayesinde ele geçirilen ve çok fazla hafif meydana iştirak eden bir yağdır. Öbür bitkisel yağlar içinde, içerdiği besleyici öğeleri ve orijinal aroması susam yağının en güzel kalite de olmasını olanağı sağlar. İlk elden ele geçirilen ham susam yağı, genellikle yağ sanayinde meydana geldiği benzeri, çeşitli yağlarla ( ay çiçek, soya, palmiye ve diğerleri ) harmanlanması sonucu olarak arıtılmış edilmiş, ağartılmış, kokusu giderilmiş ve soğuklanmış bir takdirde marketlerde yer alır.  
İşte tahinin tarifi: 
 • 2 çorba kaşığı susam tohumu 
 • 1/2 çay kaşığı susam yağı 
 • 1/4 çay kaşığı tuz 
 • 1/4 bardak ılık su 
Susam tohumlarını içinde parçacık kalmayana kadar güzelce blendırdan geçirin. Ek olarak ardından, susam yağı, tuz ve ağır ağır suyu, karıştırırken içine katın. Bütün bunlardan ardından, macun kıvamını buluncaya kadar güzelce karıştırın. Neticede 1/2 bardak tahin elde edeceksiniz. 
Tahin 
Kaliteli susam, tohumların elenmesi, kabukların soyulması ve ayrıştırma işlemlerinden ardından yıkanarak 200 oC'de 3 - 4 saat içinde kavrulur. Ek olarak ardından oda sıcaklığına inene kadar dinlendirilir. Kavrulmuş susam, değirmenlerde ezilmek suretiyle hiçbir katkı ve koruma amaçlı madde içe]]> Susam Ağacı https://www.susam.gen.tr/susam-agaci.html Wed, 05 Dec 2018 18:27:58 +0000 Susam Ağacı; susam dikine büyüyen tek yılık bir bitki çeşididir. Boyu 30 ila 125 cm ye kadar uzayabilmektedir. Gövdeleri uzunlamasına olarak ,oluklu  ve sık tüylü bir ağaçtır. Ülkemizde tarımı da yapılan yağ bitkileri iç Susam Ağacı; susam dikine büyüyen tek yılık bir bitki çeşididir. Boyu 30 ila 125 cm ye kadar uzayabilmektedir. Gövdeleri uzunlamasına olarak ,oluklu  ve sık tüylü bir ağaçtır. Ülkemizde tarımı da yapılan yağ bitkileri içerisinde önemli bir yere sahip olan susam, tohumlarında %50 ila %60 civarında yağ içeren yazlık ve otsu bir bitki türüdür. İçerisinde ayrıca %25 protein bulunmaktadır. Besleyiciliği ve lezzetinden dolayı insan besini olarak çok miktarda tüketilmektedir. Bölgemizde sulanabilir hale gelen Güney Anadolu  bölgesinde susamın ekiliş alanı 40,642 ha olup, bu üretim alanından 9,548 ton susam elde edilmektedir. Susam sıcağı çok seven bir yağ bitkisidir. Tropik, suptropik ve ılıman iklim kuşaklarının sıcak bölgelerinde yetiştirilebilen susam, 90 ila 120 gün içerisinde gelişme devresini tamamlamaktadır. Bu dönem içerisinde aylık ısının 20 C den aşağı düşmemesi ve tohumların çimlenmesi esnasında toprak sıcaklığının 15 C- 20 C ve daha yukarı ısılarda olması gerekmektedir. Gelişme süresinin 25 C-28 Clik ısı toplamına gereksinimi duymaktadır.

Susam Ağacı
Susam Ağacı; Susam toprak isteği bakımından fazla seçici bir bitki değildir, her toprak koşullarında yetiştirilebilirse de, en iyi şekilde kumlu, killi, allüvyonlu topraklarda yetişmektedir. Orta derecede ağır, humuslu topraklarda iyi gelişmesine karşın fazla killi ve kireçli ağır toprakları sevmemektedir. Yeni tarıma açılan fundalık arazilerde de susam, iyi gelişebilen bir bitki türüdür. Susam suya çok ihtiyaç duymayan bir bitki çeşididir. Ancak yetiştirme sürecinde yapılacak düzenli sulamanın verimi arttıracağı düşünülmektedir. Kıraç ve kışlak arazilerde ana ürün olarak susuz yetiştirilirse de, ikinci ürün ekiminde mutlaka sulama yapılması gerekmektedir. İkinci ürün ekilişlerinde ekimden önce tarlada yeterli rutubeti sağlamak için tav suyu verilmelidir. Olgunlaşma sürecince 1 ila 3 defa sulama yapılabilinir. Ancak sulamada çok dikkatli olunmalı göllenme yapılmamalıdır. 
]]>
Susam Sütü https://www.susam.gen.tr/susam-sutu.html Thu, 06 Dec 2018 04:24:10 +0000 Susam Sütü; tahinin ana maddesi olan susamın ana vatanı Afrika' dır. Asya, Avrupa ve Türkiye'nin sıcak bölgelerinde tarımı yapılmaktadır. Kapsül meyvelerinin içerisinde çok sayıda tohum bulunmaktadır. Bunlar baharat Susam Sütü; tahinin ana maddesi olan susamın ana vatanı Afrika' dır. Asya, Avrupa ve Türkiye'nin sıcak bölgelerinde tarımı yapılmaktadır. Kapsül meyvelerinin içerisinde çok sayıda tohum bulunmaktadır. Bunlar baharat olarak kullanılmaktadır. Simit, çörek ve benzeri hamur işlerinin üzerilerine konur. Susamın bilinen pek çok faydası bulunmaktadır. Bunlar arasında safra taşlarının düşürülmesi, karaciğer hastalıkları, kabızlık, karın ağrıları, nefes darlığı ve bronşit tir. Cinsel gücü arttırdığı da bilinmektedir.

Susam Sütü
Susam sütü; kalsiyum açısından çok zengin bir içecektir. inek sütü, keçi sütü ve koyun sütüne alternatif olarak sunulabilmektedir. Süt alerjisi olanların da kullanabileceği alternatiflerdendir. Susam sütünü buzdolabında ağzı kapalı bir şekilde 2 gün saklayabilirsiniz.
Malzemeler;
 • 4 çorba kaşığı çiğ susam
 • 500 mililitre içme suyu
Yapılışı, Susamlar bol su ile yıkanıp yaklaşık olarak 7 ila 8 saat kadar içme suyunda bekletilir.  Bu bekleme süresinden sonra, susamlar yine yıkanır ve blendera konulur. Üzerine 500 ml kadar içme suyu ilave edilip  yaklaşık 3-4 dakika karıştırılır. Karışımı geniş ağızlı bir sürahi ye sık aralıkllı bir süzgeçten geçirerek  muhafaza edebilirsiniz. Susam sütünüz hazır. Afiyet olsun.
]]>
Susam Bitkisi https://www.susam.gen.tr/susam-bitkisi.html Thu, 06 Dec 2018 05:29:29 +0000 Susam bitkisi, susam dik olarak büyüyen, 30-125 santim boylanabilen, bir yıllık bir bitkidir. Gövde kısmı boylamasına oluklu ve tüylü bir yapıdadır. Ülkemizde yağ elde edilen bitkiler içerisinde önemli yeri vardır Susam bitkisi, susam dik olarak büyüyen, 30-125 santim boylanabilen, bir yıllık bir bitkidir. Gövde kısmı boylamasına oluklu ve tüylü bir yapıdadır. Ülkemizde yağ elde edilen bitkiler içerisinde önemli yeri vardır. Susamın tohumları yaklaşık %50-60 oranında yağ içerir. Aynı zamanda içeriğinde %25 protein barındırmaktadır. Susam bitkisinin besleyici değeri yüksek, lezzet bakımından çok tüketilen bitkiler arasındadır.

Sıcağı oldukça seven, ılıman iklim şartlarında yetiştirilen susam bitkisi gelişimini yaklaşık 4 ayda tamamlar. Dört aylık bu süre içinde sıcaklığın 20 dereceyi düşmemesi gerekir. Tohumlarının çimlenmesi esnasında ise sıcaklığın 20 derece ve daha üstü olması gerekir. Susam bitkisi toprak bakımından çok seçici olmayan bir bitkidir. Neredeyse tüm toprak şartlarında üretimi gerçekleştirilebilse de susam bitkisi için en iyi toprak tercihi kumlu-killi topraktır.

Susam kısa sürede yetiştirilebildiği için neredeyse her kültür bitkisi ile aynı anda yetiştirilebilir. Mısır, pamuk ve yerfıstığı gibi ürünler ile aynı anda yetişebilen bir bitki türüdür. Susam bitkisinin çimlenme gücü yüksek olsa da küçük tohumlara sahip olduğunda çıkış gücü zayıf bir bitkidir. Bu nedenle susam yetiştirilecek toprağın önceden susam için hazırlanması gerekir. Toprak sonbahar ve kış aylarında sürülerek, ilkbaharda ekime başlanmalıdır.

Çimlenme kabiliyeti yüksek, ancak çıkış gücü zayıf olan susam bitkisinin ekimi tavlı toprağa yapılmalıdır. Susam için dekara atılacak tohum miktarı da oldukça önemlidir. Bu nedenle çok iyi ayarlanması gerekir. Serpme yöntemi ile yapılacaksa dekar başına ortalama 1000 gr, sıraya yani mibzerle ekim yapılacaksa ortalama 600 gr tohum serpilmesi yeterlidir. Susam bitkisinin ekimi mibzerle ya da serpme yöntemi ile yapılır. En iyi sonuç genellikle mibzerle ekim yönteminden alınır.

Susam bitkisi ekildikten sonra çok suya ihtiyaç duyan bir bitki değildir. Fakat yetiştirilme süresinde belli aralıklar ile sulanması gerekir. Bu şekilde verim daha fazla artacaktır. Susam bitkisinde ilk gelişme oldukça yavaş olur, çiçeklenme başladığında büyüme de hızlanır. Susam bitkisinin boyu 15 santime ulaşana kadar ekili olan alana girilmemesi gerekir. 15 santime ulaştıktan sonra ise tarlanın otlanma durumuna göre elle ya da traktör yardımı ile çapa yapılmalıdır. Susamın ilk çiçeklenmesi 45-50 gün içerisinde gerçekleşir.

Susam Bitkisi

Bitkinin yaprak ve kapsül kısmı sararmaya başlayınca ve yaprakları kısmen döküldükten, tohum renklerinin beyaz taneleri sarı ya da kahverengi olduktan sonra bitki sökülme işlemine ulaşmış demektir. Susam bitkisi elle söküldüğünde gelişim süreci bir süre daha devam edebileceğinden dolayı 15-25 arası bitki bir araya getirilerek demetlenip, bağlanmalı, kök kısımları dışarı bakacak şekilde temiz bir yerde baskılanmaldıır. Baskı işleminden sonra 10 demet bir araya getirilerek tepesinden ip yardımı ile bağlanmalıdır. Ardından tohumlar makinelerle savrularak temizlenip, çuvallara doldurulur.

Susam Bitkisinin Faydaları

 • Diyabet hastalığını engelleyici özellikte bir bitkidir.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Göz sağlığı için faydalıdır.
 • Solunum yolu hastalıklarına karşı iyi gelir.
 • Saç, cilt ve tırnak sağlığı için faydalıdır.
 • Cinsel isteği arttırıcı etkisi vardır.
 • Ağız içinde hijyen sağlar.
 • Kemik sağlığını korur.
 • Vücuda enerji verir.
 • Safra ve böbreklerde taş oluşumunu engeller.
 • Göğüs yumuşatıcı etkisi vardır.
 • Sindirim sisteminin rahat çalışmasını sağlar. Gaz problemlerini giderir.
 • Kansere karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Yaşlanmaya bağlı izleri hafifletir.
]]>
Susam Yağının Faydaları https://www.susam.gen.tr/susam-yaginin-faydalari.html Thu, 06 Dec 2018 22:30:30 +0000 Susam yağının faydaları insanlar için muhteşem etkiler ile karşımıza çıkmaktadır. Susam yağı birçok farklı şekilde kullanılarak aynı zamanda birçok farklı fayda sağlayarak sorunların çok kolay bir şekilde ortadan Susam yağının faydaları insanlar için muhteşem etkiler ile karşımıza çıkmaktadır. Susam yağı birçok farklı şekilde kullanılarak aynı zamanda birçok farklı fayda sağlayarak sorunların çok kolay bir şekilde ortadan kalkmasına etki etmektedir. Susam yağı, kimi zaman yemeklerde kullanılırken farklı amaçlar ile kullanılan susam yağları da genellikle cilt üzerinde ve saç üzerinde kullanılmaktadır. Susam yağı son derece önemli şifa kaynaklarından biridir. Çok eski yıllardan beri kullanılan susam, aynı zamanda bu kadar eski olduğu için birçok insan tarafından kullanılarak faydalarından yararlanılmıştır. Susam yağı, bilimsel olarak ta bir amanlar araştırma konuları içerisine girmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda susam yağının faydaları insanlar için son derece önemli olduğu ve bu yağın gerçekten çok kısa sürelerde etkilerini gösterdiği anlaşılmıştır. Hatta bu araştırmaların sonuçlarına göre birçok doktor hastası için susam yağını öneriyor. Bu yağın kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri bu yağın kullanımı sırasında herhangi bir doz aşımı yapılmamasıdır. Bunun yanı sıra bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise tabi ki susam yağının faydalarından yararlanmak isteyen kişiler bu yağı düzenli ve sürekli bir şekil kullanmalarıdır. Aksi durumlarda susam yağı faydalarını göstermeyecektir. 
Susam Yağının Faydaları
 • Susam yağı ağız yolu ile tüketildiğinde sindirim sisteminde çok büyük faydalar sağlamaktadır. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde susam yağı, insanlarda sindirimin çok daha kolay bir şekilde yapılması ve kişilerde rahatlamaları sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle diyet yapan insanlar susam yağının bu özelliğinden faydalanarak yediklerini çok kolay bir şekilde sindirerek kilo verebilirler. Fakat bunun için de düzenli kullanıma özel gösterin
 • Günümüzde çok yaygın olarak görülen astım problemlerinde susam yağı, çok büyük etkiler göstermektedir. Özellikle doğru ve düzenli bir şekilde tüketildiğinde astım hastalığı olan insanlarda son derece etkili olarak astımın meydana getirdiği olumsuz durumların ortadan kaldırılmasında çok önemli roller oynamaktadır. Bu nedenle sizlerde de astım gibi sorunlar var ise susam yağını mutlaka kullanmalısınız. 
 • Susam yağı aynı zamanda çocuklar içinde büyük bir şifa kaynağıdır. Aslında gelişme çağında olan çocukların kemik gelişiminde de önemli gereksinimler olduğu için susam yağını salatalarda ya da yemeklerde kullanarak çocuklarınızın kemik gelişimlerine katkılarda bulunabilirsiniz.Unutmayın ki birçok zaman bitkisel ürünler tıbbi ürünlerden çok daha sağlıklıdır. 
 • Susam yağının faydaları saç sağlığında da önemli roller oynamaktadır. Çünkü saça ve saç köküne sürülen susam yağı insanlarda çok önemli değişimlere neden olmaktadır. Özellikle saçın beslenmesi ve canlılık kazanmasında çok büyük etkileri vardır.
 • Susam yağının bir diğer faydası ise cilt üzerinde görülmektedir. Ciltte hem nemlendirici etkisi gösteren hem de ciltteki kırışıklıkların azaltılmasında etkiler yapan susam yağını sizlerde cildinizi güzelleştirmek için kullanabilirsiniz. 
 • Susam yağının gündemde tartışılan faydası ise insanları radyasyona karşı koruyup korumadığıdır. Birçok kişi tarafından tartışılan bu konu hakkında net bir bilgi olmasa bile susam yağının kullanımı söylentilere göre kişileri radyasyondan korumaktadır. 
 • Susam yağı tıbbi olarak tam olarak tedavisi olmayan ağız yaralarında da çok büyük rol oynamaktadır. Ağız yaraları üzerine günde en az üç kez olmak üzere sürüldüğünde çok büyük etkiler yaparak özellikle ağız aftlarında çok etkilidir. 
 • Susam yağının faydaları arasında son olarak düzenli ve sürekli olarak kullanıldığında kalp sağlığına olan etkisi söylenebilir. Diğer yağlara göre bu yağ yemeklerde kullanıldığında herhangi bir kalp ya da damar hastalığına neden olmaz ve sizlere sağlıklı bir yaşam sunar.
]]> Susam Tohumu https://www.susam.gen.tr/susam-tohumu.html Fri, 07 Dec 2018 18:03:22 +0000 Susam Tohumu, Susam dik bir şekilde büyüyen tek yıllık bir bitkidir.Boyu 30 ile 125 cm ye kadar uzayabilir. Susam bitkisinin gövdesi uzunlamasına oluklu ve sık tüylüdür. Ülkemizde yağ elde etmek içinde sıkça kullanılan bitkil Susam Tohumu, Susam dik bir şekilde büyüyen tek yıllık bir bitkidir.Boyu 30 ile 125 cm ye kadar uzayabilir. Susam bitkisinin gövdesi uzunlamasına oluklu ve sık tüylüdür. Ülkemizde yağ elde etmek içinde sıkça kullanılan bitkiler arasında olan susam tohumlarında yüzde elli ve altmış oranında yağ içerir. Yazlık ve otsu bir bitkidir.Ayarıca bileşiminde yüzde 25 oranında protein bulunmaktadır. Besleyici özelliği ve lezzetinden dolayı çok tüketilir. GAP'ın devreye girmesiyle birlikte 1997 yılında GAP bölgesinde susamın ekilme alanı 40,642 ha olup bu üretim alanından 9,548 ton susam elde dilmiştir.

Bitkinin İklim, Su ve Gübre İsteği

Susam sıcak havayı seven bir bitkidir. Tropik, subtropik ve ılıman iklim kuşağının sıcak bölgelerinde yetiştirilen susam 90-120 gün arasında gelişmesini tamamlar. Bu gelişme sürecinde hava sıcaklığının 20 derecenin altına düşmemesi gerekir. Ayrıca tohumların çimlenmesi esnasında da toprak sıcaklığının 15-20 derecenin üstünde olması gerekir. Susam bitkisi toprak bakımından fazla seçici bir bitki türü değildir. Her türlü toprakta yetiştirilebilir fakat kumlu killi alüvyon topraklarında daha fazla verim elde edilir. Orta derecede ağır, humuslu topraklarda iyi yetişmesine karşın aşırı killi ve kireçli toprakları sevmez. Tarıma açılan fundalık alanlarda da bu bitki iyi yetişebilir.
Susam tohumu çimlenme gücü yüksek fakat, tohumlarının küçük olmasından dolayı ise çıkış gücü zayıftır. Bundan dolayı susam ekilecek olan toprağın önceden iyi bir şekilde hazırlanması gerekir ve ekim tavlı toprağa yapılmalıdır. Ana ürün ekilecek ise toprak sonbahar ve kış aylarında sürülür ilkbaharda da toprak tavında iken toprağa ikileme yapılır. ( Toprağın ikinci kez sürülmesi). Daha sonra toprağa diskaro çekildikten sonra diskaro altına gerekli görülen gübre türü gerekli miktarda  atıldıktan sonra toprak tavını yitirmesin diye toprağa sürgü çekilerek toprak ekime hazır hale getirilir. Susam tohumları belirttiğimiz gibi çok küçüktür. Bundan dolayı ekim esnasında dekara atılacak tohumun iyi ayarlanması gerekir. Serpme ile yapılan ekim şeklinde dekar başın 800 ile 1000 gr tohum yeterlidir. Mibzerle ekimde ise 400-600 gr. tohum yeterli olacaktır. Bu bitkinin ekiminde genelde iki çeşit ekim yöntemi kullanılır. Serpme ekim ve Mibzerle ekim.
Susam Tohumu
Serpme ekim; Önce iyi bir tohum yatağının hazırlanmasının ardından tohum dere kumu ile karıştırılır, serpme tavlı toprağa yapılır ve toprağa hafif bir diskaro ve sürgü çekilmelidir. Ekim işi usta kişilere yaptırılmalıdır. 
Mibzerle ekimde ise; Sıra arası 60-70 cm, sıra üzeri 20-25 cm olmalıdır. Sıra üzeri mesafeler ekimden yirmi otuz gün sonra tekleme ile ayarlanır. Susam ekiminde en iyi verim mibzerle yapılan ekimlerde alınır.
Susamın gelişme süresi kısadır bundan dolayı gübreleme işinin ekimden önce son dikaro altına yapılması gerekir. Verilecek gübre miktarı toprağın türüne, bölgenin iklim koşullarına, ekilecek çeşide, tarımın sulu yada kuru yapılacak olmasına göre değişir. Susam suya fazla ihtiyacı olmayan bir bitkidir. Fakat yetiştirme esnasında yapılacak olan düzenli sulama elde edilecek verimi arttırır. Kıraç ve kışlak arazilerde ana ürün olarak susuz yetiştirilse de ikinci ürün yetiştirmede mutlaka su kullanılmalıdır İkinci ürün ekilişlerinde ekimden önce tarlada yeterli rutubeti sağlamak için tav suyu verilir. Olgunlaşma sürecinde bir defa ile üç defa arasında sulama yapılabilir.
]]>
Susam Çiçeği https://www.susam.gen.tr/susam-cicegi.html Sat, 08 Dec 2018 12:18:48 +0000 Susam çiçeği, familyası: Susamgiller (Pedaliaceae). Türkiye'de yetiştiği yerler: Batı ve Güneybatı Anadolu'da yetiştirilir. Bir metre boyunda, yağ verici bir senelik otsu bir nebat. Başlıca Hindistan, Çin ve Sudan'da yetişir. Susam çiçeği, familyası: Susamgiller (Pedaliaceae). Türkiye'de yetiştiği yerler: Batı ve Güneybatı Anadolu'da yetiştirilir. Bir metre boyunda, yağ verici bir senelik otsu bir nebat. Başlıca Hindistan, Çin ve Sudan'da yetişir. Bitkinin alt yaprakları karşılıklı ve loblu, üst yapraklar tam ve mızrak şeklindedir. Çiçeklerin beyaz veya pembe olup, yaprakların koltuğunda salkım halinde toplanmışlardır. Meyveleri 2-3 santimetre boyunda, uzunca, prizmatik ve çok fazla miktarda tohumlu bir kapsüldür.
 
Susam, sıcağı çok fazla miktarda sever. Isı ölçüsü fazla miktarda durumda olan yerlerde tohum verimi ve anı artar. Ortada derecede zor ve humuslu topraklarda sıkı yetişir. Güzde toprak işlenir. Tohum ekimi mayıs başı, mayıs içerisinde yapılır. Dekar başına 1-1,5 kg tohum atılır. Gelişim devresinde senelik aşağı yukarı sıcaklık, 20°C'nin üstünde durumda olan yerlerde 4-4,5 ay içerisinde yetişir.   
Kullanıldığı yerler: Tohumlarından % 50 civarında yağ elde edilir. Yağı anında hemen kokusuz ve nefes renklidir. Yiyecek yağı olarak kullanılır. Tedavide müshil etkilidir. Kabukları soyulmuş susam tohumlarının ezilmesiyle tahin elde edilmektedir. Bunlar da tahin helvası yapımında kullanılır. Bununla birlikte susam tohumları susamlı simit ve pastaların üst kısmına konur. Susamı mutfakta kullandığımız haliyle biliriz de ne türlü bir nebattır, adet tane midir, karabiber benzeri minik yuvarlak mıdır. Kurtarayım sizi bu meraktan. Benim yabancı çeşitli susam bitkisini göreceğim yoktu. Yepyeni bir şey ek olarak öğrendik. Market raflarında görmeye alışkın olduğumuz susamın yetiştiği bitki Antalya da susam yetişiyor. Bol sıcak durumda olan ve ışık seviyor. Ama susam, nebatından koparılıp, bizim mutfaklarımıza gelene denli çok bir biçim değiştiriyor. Fotoğraflarda göreceksiniz ne türlü bir nebat meydana geldiğini Neredeyse boyu bir metreye geliyor. Üstünde kapsüller var. Kapsüllerin içerisinde olgunlaşmaktadır susam. Susam tohumlarından yağ elde edilir. Yemeklerde kullanılacak bir yağdır bu. Susam tohumlarından tahin elde edilmektedir. Tahin kavanozunun üzerinde bulunan yağ işte bu susam yağıdır. Severek yediğimiz tahin helvasında tekrardan susam yağı var. Mutfakta kullandığımız yerleri saymıyorum esasen. Mutfak dolaplarımızın birinde illa ki susam duruyordur. Börekler çöreklerde kullanılmak üzere bekler. Simitler onsuz olmaz. Bir susamlı simit rüyasını ki üstünde susam olmasın. Simit fırını, ekmek fırını, pastahaneler, bisküvi fabrikası en fazla miktarda susam kullananlar. Bir de aktarlarda satılan susam yağı vardır. Şifalı nebatlar içinde bulunur. 
Susam Çiçeği
 • Kalsiyum istikametinden zengindir. 
 • Susam E vitamini kaynağıdır. 
 • Magnezyum içeren. 
 • Omega 3, Omega 6, Demir ve Selenyum vardır muhtevasında. 
 • Kabızlığı karşılar. 
 • Şeker hastalığına, solunum sistemi hastalıklarına sıkı geldiği söylenir. 
Alerjik bir besin bununla birlikte. Belirli yaşın altındaki çocuklara hekim kontrolünde verilebiliyor. Bunu söylemekte fayda var. Yurt haricinde mutfakta yağ olarak tüketimi ek olarak yaygın. Bizde organik ürün satış yerine getiren sitelerde görmek olasıdır.
Susam yağı 
Türün yağından yemeklik yağ olarak yararlanıldığı benzeri, küspesi de hayvan yemi olarak kullanılır. Susam yağı, nefes sarımsı, kokusuz, alkolde az, eter ve yakıt eterinde rahatlıkla çözünen bir sıvıdır. Yağ, tohumların %50'sini oluşturur. Tıpta birtakım preparatların hazırlanmasında zeytinyağı benzeri çok fazla miktarda önceden beri çözücü olarak kullanılır. Asya, Avrupa ve Türkiye'nin sıcak durumda olan yerlerinde tarımı yapılmaktadır. Kapsül meyvelerinin içerisinde çok fazla sayıda tohum bulunur ve şunlar baharat olarak kullanılır. Susamlı simit, çörek üzerlerine konur. Susam, tahinin anne maddesidir. 
]]>
Susam Helvası https://www.susam.gen.tr/susam-helvasi.html Sat, 08 Dec 2018 12:38:59 +0000 Susam Helvası, Susam helvası çok eskilerden beri yapılan ve özellikle de çocukların çok beğenerek yediği bir tatlı çeşididir. Susam helvasını farklı malzemeler kullanarak da yapmak mümkündür, ancak susamla yapılanı en Susam Helvası, Susam helvası çok eskilerden beri yapılan ve özellikle de çocukların çok beğenerek yediği bir tatlı çeşididir. Susam helvasını farklı malzemeler kullanarak da yapmak mümkündür, ancak susamla yapılanı en yaygın olanıdır. susam helvasınının yapımı da çok kolaydır ve gerek aileniz gerekse de misafirleriniz için çayın yanında aperatif olarak sunulabilmektedir. Umarım bu leziz tatlıyı sizler de benim kadar beğenirsiniz. Kolay gelsin… 

Susam Helvası İçin Gerekli Olan Malzemeler

 • 6 su bardağı dolusu susam
 • 1 su bardağı üzüm pekmezi
 • 1 su bardağı toz şeker
 • İsteğe göre göz kararı ceviz içi
 • İsteğe göre göz kararı tarçın
 •  

Susam Helvası

Susam Helvası Hazırlanışı: ilk olarak bir adet teflon tava ocağa alınır ve orta ateşte kızdırıldıktan sonra içine 6 su bardağı dolusu susam eklenir. Ocağın altı kısılır ve susamlar sürekli karıştırılarak kısık ateşte kavrulur. Susamların renk değiştirmeye başlaması ve çatlaması hazır olduğu anlamına gelmektedir ve üzerine 1 su bardağı üzüm pekmezi eklenir. Susamlar üzüm pekmezi ile birkaç dakika daha karıştırılarak kaynatılır ve üzeri köpük köpük olmaya başlayınca içine tercihe göre göz kararı tarçın ve 1 su bardağı toz şeker eklenir. Ara ara karıştırılarak toz şeker tamamen eriyip üzeri de boncuk boncuk olunca ocağın altı kapatılır. Daha sonra ise, hazır olan susam helvası için 23-25 çapında ya da 22-22 ebadında bir tepsinin içerisine her yerine eşit gelecek şekilde dökülür. Ardından, tepsideki susam helvasının üzerine önceden ayıklanıp büyük parçalara ayrılmış olan cevizler güzelce dökülür ve helva henüz soğumamışken doğrama tahtası ya da başka bir tepsi gibi düz ve sert bir cisimle bastırılır ki helva sıkışsın. Daha sonra ise susam helvası yaklaşık 1 saat kadar oda sıcaklığında soğuması için bir kenara alınır. Son olarak, soğuyan susam helvası isteğe göre dikdörtgen ya da farklı bir şekilde (baklava dilimi gibi) kesilerek servis tabaklarına alınır ve servis edilir.

Afiyet olsun…

]]>
Rüyada Susam Görmek https://www.susam.gen.tr/ruyada-susam-gormek.html Sun, 09 Dec 2018 07:14:37 +0000 Rüyada susam görmek; Rüyayı gören kişinin hayırlı bir rızk kazanacağına. Evine, hanesine bolluk bereketli olacağına tabir edilir. Rüya sahibi hayırlı bir işe sahip olacağına ve önemli mevkilere olacağına ve kazandı Rüyada susam görmek; Rüyayı gören kişinin hayırlı bir rızk kazanacağına. Evine, hanesine bolluk bereketli olacağına tabir edilir. Rüya sahibi hayırlı bir işe sahip olacağına ve önemli mevkilere olacağına ve kazandığı paranın anasının ak sütü gibi helal olacağına rivayet eder. Rüyasında susam gören kişi lüks ve rahat içinde yaşayacağına yorumlanır. Rüyayı sahibi kazandığı helal para ile bir çok hayır işi yapacağına delalet eder. Bekar biri rüyasında susam görüyorsa hayırlı bir eşe sahip olacağına maddi manevi yönde çok rahat edeceğine rivayet eder. 

Rüyada susam almak ; Rüyayı gören kişinin oldukça yüklü bir borcu olduğunu ve borcu ödeme de zorluklar yaşayacağına, zor durumda kalacağına ve zor durumdan dolayı para kazanmak için yanlış işlere başvurmak zorunda kalacağına tabir edilir. Bu zorluk içerisinde çevresindeki bir çok kişi kötü davranacağına ve yalnız kalacağına yorumlanır.  

Rüyada susam yediğini görmek; Rüyasında susam yediğini gören kişi hayattı boyunca kaderinin, kısmetinin ve şansının da açık olduğunu yorumlanır. Rüya sahibi ömür boyunca karşısına çıkan büyük küçük bir çok işi değerlendireceğini ve bu sayede kazanç elde edeceğine ve bu kazancı biriktirerek kendi işini kuracağına tabir edilir. Rüyayı gören gebe biri ise hayırlı ve çalışkan bir evlat sahibi olacağına ve bu çocuk doğduktan sonra hane sahibinin bolluk ve bereket içinde yaşayacağına rivayet eder. 

Rüyada Susam Görmek
Rüyada susamlı ekmek yemek; Rüyasında susamlı ekmek yiyen birinin eski bir dosttan hiç beklemediği bir an da iyilik göreceğine daha önce verdiği emeklerin boşa çıkmadığını göreceğine delalet eder. Dostunu hatırlaması rüya sahibinin çok iyi hissetmeye uzun süre sağlıklı huzurlu ve mutlu yaşamasına neden olacak. Bazı rüya yorumcularına göre de rüyada susamlı ekmek yemek pek hayırlı değildir. Rüya sahibini kötü bir haber alacağına ve haber hayatını olumsuz yönde etkileyeceğine rivayet eder. 
]]>
Susam Yağı Cilde Faydaları https://www.susam.gen.tr/susam-yagi-cilde-faydalari.html Sun, 09 Dec 2018 14:29:25 +0000 Susam Yağı Cilde Faydaları, insan sağlığı için susamdan günümüzde sıklıkla faydalanılmaktadır. Ancak susam yağından bahsedilirken ilk akla gelenler arasında kozmetik sektörü gelmektedir. Susam yağının kemikl Susam Yağı Cilde Faydaları, insan sağlığı için susamdan günümüzde sıklıkla faydalanılmaktadır. Ancak susam yağından bahsedilirken ilk akla gelenler arasında kozmetik sektörü gelmektedir. Susam yağının kemiklere, dişlere, cilde ve saçlara iyi geldiği ve fayda sağladığı genellikle herkes tarafından bilinmektedir. Ayrıca susam yağı bu kadarla da kalmayarak mutfaklarda da yerini alarak yemeklerde de kullanılmaktadır. Böylece de insan vücudunun tamamını etkileyerek vücut sağlığına yardımcı olarak korumaktadır. Susam yağı içeriğinde barındırdığı kalsiyum, demir, manganez, fosfor, bakır, B6 vitamini ve çinko ile oldukça faydalı bir yağdır. Bu nedenle öncelikle sağlıklı cilt için cildin ihtiyacı olan kolejeni sağlamaktadır. Bu da susam yağının içeriğinde yer alan çinko cildin ihtiyacı olan kolojen üretimini fazlalaştırır. Bu durumda elastik görünüm, yumuşak ve parlak bir cilt ve pürüzsüzlük sağlamaktadır. Çağımızda yapılan incelemeler sonrasında çinkonun cildi onarması ve yenilemesi için faydalı olduğunu belirtmektedir. Genellikle yanık cildin sağlığına kavuşması için en mükemmel ilaç çinkodur ve çinkoda susam yağında bol miktarda bulunmaktadır. Yanık cildin iyileşmesi için susam yağı sürüldüğünde iyileştirici etkisi devreye girmektedir. Bu iyileştirici özelliğinin yanı sıra susam yağı kuru ciltler için mükemmel bir nemlendirici niteliğini taşımaktadır. Ancak susam yağının ağır kokusu nedeni ile genel olarak bayanlar tarafından fazla tercih edilmemektedir. Bu ağır kokunun çaresi de kullanmadan önce badem yağı veya zeytinyağı ile karıştırılarak cilde uygulanabilir.

Tembel özelliklere sahip bir ciltte susam yağı kullanıldığında cildin çok daha sıkılaşmasına yardımcı olarak cildin sıkılaşmasını sağlar. Bunun yanında barındırdığı antioksidan ile cilde nufüz eden mikroplar ve cansız hücrelerden temizlemeye yardımcı olur. Özellikle susam yağı duştan hemen önce zeytinyağı veya badem yağı ile karıştırılarak masaj hareketleriyle cilde yedirilerek kullanılmaktadır. Kullanımın sonrasında alınacak duş ile ciltteki mikroplar, siyah nokta ve toksinlerle birlikte de yağdan da arınmış olunur. Ayrıca susam yağı günlük cilt bakımı için nemlendirici şeklinde kullanılacaksa masaj hareketleriyle sürülüp 10-15 dakika kadar bekletildikten sonra fazla yağın cildi tahrişe uğratmadan silinerek alınması gerekir. Susam yağı cilt ve vücut bakımı için uygulanması halinde örnek verecek olursak yarım kahve fincanı susam yağını, yine yarım fincan kadar elma sirkesi ile çeyrek kahve fincanı suyla karıştırılarak cilt ve vücut için kullanılabilir. Kullanımın ardından ise cilt sabunlu su yardımıyla silinerek temizlenir.

Susam Yağı Cilde Faydaları

Susam yağı ayrıca egzama ve sedef gibi cilt rahatsızlıklarını da en aza indirdiği gibi önleyici özelliklere de sahip olduğu bilinmektedir. Susam yağının bu hastalıkları tamamen iyileştirmese de hafifletici etkilere sahip olduğu hekimler tarafından da tavsiye edilmektedir. Bunların yanı sıra susam yağı günümüzde üretilen tüm kremlerin ham maddesi olarak da kullanılmaktadır. Cilt için kullanılan yağlar içinde cilde kolaylıkla nüfuz yağlar arasında ilk sırada yer almaktadır. Doymamış yağlar açısından oldukça zengin içeriklere sahip susam yağı cilt gözeneklerine hemen etki ederek çok kısa zamanda cildi yumuşatarak nemlenmesini sağlar. Bu yüzden genellikle 60-65 üzeri bayanların vazgeçilmezi olan bu yağının cilde sağlamış olduğu faydalar pek yaygın olarak bilinmese de aşırı makyaj nedeni ile erken meydana gelen kırışıklıkları ertelemesi için bire birdir. Ayrıca susam yağı bilindiği gibi cildi günesin UV zararlı ışınlarına karşıda koruma altına almaktadır. Bu nedenle susam yağı piyasalardaki güneş kremlerinin yaklaşık olarak % 90'ında yer almaktadır. Ayrıca susam yağı son zamanlarda yapılan incelemeler sonucunda özellikle cilt kanserine neden olan hücrelerin gelişmesine engel olduğu açıkla]]> Susam https://www.susam.gen.tr/susam.html Sun, 09 Dec 2018 21:26:23 +0000 Susam, A, E ve C vitaminleri bakımından iyi bir kaynak olan susam, Avrupa, Asya, Anadolu Ve Hindistan'da yetiştirilen bir bitkinin tohumudur. Susam tohumları farklı işlemlere tabii tutularak susam yağı üretilir. Susam ya Susam, A, E ve C vitaminleri bakımından iyi bir kaynak olan susam, Avrupa, Asya, Anadolu Ve Hindistan'da yetiştirilen bir bitkinin tohumudur. Susam tohumları farklı işlemlere tabii tutularak susam yağı üretilir. Susam yağı tıpkı zeytinyağı gibi çözünür ve yumuşatıcı etkiye sahiptir. Yine zeytinyağı gibi yemeklerde ve tıp camiasında farklı rahatsızlıklar için kullanılan bir bitkisel yağdır. Susam içeriğinde oldukça bol şekilde yağ barındıran bir bitkidir. Ağızdan alındığında vücut için mükemmel bir müshil etkisi yaratır. Ayrıca susamın vücut için pek çok faydası bulunmaktadır.

Susam Faydaları

 • Böbrek ve safra kesesinde meydana gelen taşların düşmesine yardımcı olur.
 • Göğsü yumuşatıcı, nefes darlığını giderici etkisi vardır.
 • Cinsel isteğin artmasını sağlar.
 • Vücuda dinçlik ve enerji verir.
 • İçerisinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde hipertansiyon, vücut gelişimi ve tırnak bakımına katkıda bulunur.
 • Ağız içi için faydalıdır. Ağız hijyeni sağlayarak ağız ve diş sağlığına katkıda bulunur.
 • Göz hastalıklarına karşı tedavi edici özelliğinden yararlanılabilir. Susamın bir çeşidi olan siyah susam göz ve karaciğerde meydana gelen sorunların giderilmesini sağlamak için kullanılabilir.
 • Cilt ve saç bakımına katkıda bulunur.
 • Susamın bazı işleme tabii tutularak elde edilen susam yağı romatizmal hastalıklara karşı kullanılabilir. Romatizma nedeniyle ağrılı bölgeler susam yağı ile ovulduğunda ciddi anlamda ağrı kesici etki yaratabilir.
 • Susam kemik sağlığını koruyacak nitelikte birçok faydalı madde barındıran bir besin kaynağıdır. İçerisinde yer alan kalsiyum sayesinde kemik sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunur.
 • Susam yağı boğaz ağrısı ve öksürüğe karşı iyi gelir.
 • Susam yağı gülsuyu ile birlikte karıştırılarak kullanıldığında yüksek ateş ve baş ağrısına karşı iyi gelir.
 • Radyasyonun yol açtığı hasarı giderici etkisi vardır. Radyasyona maruz kalan ya da maruz kalmak zorunda olan kişiler düzenli susam tüketerek radyasyonun zararlarını minimum seviyeye indirebilir.
 • Magnezyum bakımından zengin içeriğe sahip olan susam, solunum yolu rahatsızlıklarına karşı iyi gelir.
 • Yine bünyesinde barındırdığı lif sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Kabızlık ve gaz problemlerine karşı iyi gelir.
 • Kansere karşı vücudu kalkan gibi korur.
 • Kalp ve damar sağlığını olumlu yönde etkileyerek, kötü kolesterolü düzenler. Kalp krizi ve damar tıkanıklığı riskini minimuma indirir.
 • Anemiye karşı susam tedavi amaçlı kullanılabilir. İçeriğinde barındırdığı demir sayesinde kansızlığa iyi gelir. Ayrıca demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkabilecek halsizlik ve yorgunluğu giderir.
 • Diyabet hastalığında tıbbi tedaviye destek amacıyla kullanılabilir. Kan basıncını düzenleyici etkisi vardır.
Susam

Susam Zararları

 • Susam hassas bir vücuda sahip olan kişilerde alerjik reaksiyonların gelişmesine yol açabilir. Susam alerjisi nedeniyle kızarıklık, baş dönmesi, ciltte döküntü ve tansiyon problemleri açığa çıkabilir.
 • Aşırı susam tüketimi, yağlı bir içeriğe sahip olduğu için ciltte akne ve sivilce oluşumunu tetikleyebilir.
 • Aşırı tüketim nedeniyle kilo artışı yaratabilir. Kalori bakımından oldukça yüksek değerlere sahip olan bir bitki türüdür.

Susam Nasıl Kullanılır

Susam yaygın bir şekilde simit ve poğaça gibi hamur işlerinin üzerinde süsleme amacıyla kullanılmaktadır. Susamdan elde edilen yağ, farklı amaçlar ile kullanılabilir. Cilt sağlığı, saç sağlığı ve farklı sağlık sorunlarına karşı kullanılır. Susam ezilme işlemine tabii tutularak elde edilen tahin helva yapımında kullanılır.

]]>
Susam Faydaları https://www.susam.gen.tr/susam-faydalari.html Mon, 10 Dec 2018 11:20:54 +0000 Susam Faydaları, insan vücuduna oldukça faydası olmaktadır. Susam müthiş bir kalsiyum deposu olmaktadır. Çocukların güçlü kemiklere sahip olması için bire bir olmaktadır. Kalsiyumun yanı sıra B1 vitamini, magnezyum, çink Susam Faydaları, insan vücuduna oldukça faydası olmaktadır. Susam müthiş bir kalsiyum deposu olmaktadır. Çocukların güçlü kemiklere sahip olması için bire bir olmaktadır. Kalsiyumun yanı sıra B1 vitamini, magnezyum, çinko, lif, fosfor ve demir de bulunmaktadır. Asya, Avrupa, Anadolu ve özellikle de Hindistan’da yetişen küçük bir bitki ve bu bitkinin küçük ve sarımtırak tohumuna verilen isim susam olmaktadır. Susam tohumları mekanik şekilde sıkıştırılarak susam yağı elde edilmekte ve oldukça yemeklerde kozmetikte ve kişisel bakımlarda kullanılmaktadır. Zeytinyağı gibi çözücü ve yumuşatıcı özellikleri de vardır. Yemek yağı olarak kullanıldığı gibi, tıp alanında da kullanılmaktadır. Susam tohumlarının kabuğunun soyulup ezilmesi ile de tahin elde edilmekte olup, aynı zamanda pekmez ile birlikte yenilmekte olan veya tahin helvası yapımında kullanılan bir gıda maddesi türüdür. Susamın en iyisi en muhteşemi, taneleri büyük ve taze olanıdır. Yumuşatıcı, çözücü ve bütün ot kökleri ve baharatları oldukça iyi bir şekilde uyuşma özelliğine sahip olmaktadır.Bunların yanı sıra susam faydaları oldukça fazla olup saymakla bitmemektedir.

Susam, bol miktarda yağ taşıyan bir bitki olup, ağız yolu ile alındığı zaman müshil ilaç gibi etki sağlamaktadır. Kişide kilo verdirmesine yardımcı olur. Çünkü susam kişiyi tok tutar aynı zamanda bağışıklığı güçlendirerek hazmı kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle kişi sık sık idrara çıkmaktadır. Susam yaralar ve sertlikler üzerine merhem gibi sürüldüğü gibi ilaç yapımında katkı maddesi olarak ta kullanılmaktadır. Kısaca merhemlerimizin içerisinde susam kullanıldığı için yaralar daha hızlı iyileşmektedir.

Susam Faydaları

Yenildiği zaman vücudu normal bir şekilde ısıtarak şişmanlatmaktadır bu özellik hem tohumunda ve hem de yağında meydana gelmektedir. Diğer bütün tohumlardan daha yağlı olmaktadır ve bu nedenle çabucak hızlı şekilde bozulup kokmaktadır. Susam hafifçe kızartılarak kullanılır veya bal ile birlikte alınır ise, daha sağlıklı olup daha çok fayda sağlamış olmaktadır. Susam tohumunun öğütülmüş tozu, susam yağının aynı özelliğine sahip olmaktadır. Fakat susamdan ise yağı daha tesirli olmaktadır. Susam özellikle sabahları kullanıldığı zaman vücuda enerji vermektedir. Ayrıca özellikle erkeklerde cinsel gücü arttırmaktadır. Daha sonra solunum yolu hastalıklarına karşı faydalı olmakta ve kişinin rahat nefes alışverişini sağlamaktadır. kış aylarında göğsü yumuşatarak nefes darlığı ve bronşite de oldukça iyi gelmektedir ve ilaç dan daha fazla fada sağlamaktadır. Antioksidan ve kansere karşı oldukça etkili olup koruyucu olmaktadır. Susam özellikle yaşı ilerleyen kişilerde safra taşlarının düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Hazmı kolaylaştırarak kabızlığı gidermektedir. Gaz oluşumunda gazı söktürmek için kullanılabilecek en güzel ilaç olmaktadır. Karın ağrılarına bire bir çözüm olup karın ağrılarını azaltmaktadır. Birde karaciğer hastalıklarına karşı oldukça faydalı olmaktadır. Böbrek iltihaplarını gidermeye yardımcı olur, kemik erimesine karşı faydalı olmaktadır. Ayrıca kışın boğaz şişliklerin de pekmezle yenilmesi boğazın yumuşamasını ve şişliklerin giderilmesini sağlamaktadır.

]]>
Susam Yağı https://www.susam.gen.tr/susam-yagi.html Tue, 11 Dec 2018 00:09:02 +0000 Susam yağı, ülkemizde birçok alanda kullanılan ve günümüzde insanların kullandıkları birçok bitki yağından çok daha faydalı olan yağlar arasında yer almaktadır. Fakat oldukça faydalı olan bu yağın fiyatı da pahalıdır. Susam yağı, ülkemizde birçok alanda kullanılan ve günümüzde insanların kullandıkları birçok bitki yağından çok daha faydalı olan yağlar arasında yer almaktadır. Fakat oldukça faydalı olan bu yağın fiyatı da pahalıdır. İnsan vücudunda birçok etkisi olan susam yağı, kimi zaman yemekler içerisinde kullanılsa da kimi zamanda cilt üzerinde ya da saçlar üzerinde de kullanılarak birçok faydasından yararlanılabilir. Günümüzde hemen hemen her yaştan insanın kullanabileceği bu yağ, adından da anlaşılabileceği gibi susamlardan elde edilmektedir. Nasıl ki değirmende öğütülen buğdaylar makinenin altından un olarak çıkıyorsa bu yağ da susamların makinelere koyularak sıkılmasına ve yağının elde edilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Susam ve susam yağı, tam olarak tarihi bilinmese bile peygamberler zamanında beri gerek tıbbi açıdan gerekse tüketim açısından kullanılan bitkiler arasında yer almaktaydı. o günlerden günümüze kadar gelen susam yağı, günümüzde ilk olarak insanların aklına saç bakımı ve cilt bakımı olarak gelmektedir. Eğer sizlerde susam yağını kullanacaksanız, kullanım amacınıza göre bu ürünü almalısınız. Çünkü bu ürünü eğer yemeklerde kullanacaksanız ayrı bir şekilde üretilmiş olanını almalısınız. Fakat bu ürünü eğer saçınızda ya da cildinizde kullanacaksanız daha kalın yağı almanız gerekmektedir. Yani susam yağı sağlık amaçlı ve tüketim amaçlı olarak iki farklı amaç ile üretilmektedir. 

Susam yağının faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. İnsanların bu yağı düzenli ve doğru şekillerde kullanmasıyla birçok faydasını gördükleri tamamen doğrudur. Oldukça fazla faydası olan susam yağı düzenli bir şekilde kullanıldığında çok büyük etkiler gösterse de birçok insan bu yağı düzenli bir şekilde kullanmadığı için çok büyük faydalar göremez. Eğer sizlerde fayda görmek amacı ile bu yağı kullanıyorsanız düzenli olarak bu yağı kullanmaya çalışın. Böylece amaçlarınıza çok daha rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Susam yağı içerisinde magnezyumdan B6 vitaminine kadar birçok farklı vitamin bulunmaktadır. Bu yağ içerisinde bulunan vitaminler insan sağlığı üzerinde çok büyük faydalar sağlamaktadır. İnsan vücudunun ihtiyacı olan vitaminlerin bulunduğu bu yağın kullanılması ile son derece büyük etkiler insan vücudunda görülmektedir. Cilt üzerine uygulanan susam yağı en az tüketildiğinde göstermiş olduğu faydaları cilt üzerinde de göstermektedir. Cilde sürülen susam yağı, cilt tarafından hızlı bir şekilde emilir ve birçok faydasını vücut üzerinde gösterir. Özellikle kuru ciltler nedeni ile birçok problem yaşayan insanlar susam yağını düzenli bir şekilde cildi üzerinde kullandığı zaman çok büyük faydalar görebilmektedir. Fakat bu durumdan da fayda görebilmek için yine bu yağı düzenli bir şekilde kullanmak gerekmektedir. Çok büyük bir nemlendirici görevi yapan bu yağ vücudunuzda bu etkisi ile özellikle cilt kuruluğu, egzama, çatlama gibi sorunların en doğal bir şekilde ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bu durumun yanı sıra susam yağı cilt üzerinde göstermiş olduğu antioksidan etkisi ile çok büyük faydalar sağlamaktadır. 

Susam Yağı
Susam yağı cildin yanı sıra insanlarda saç sağlığı üzerinde de çok büyük etkiler yapmaktadır. Hem saç üzerinde hem de saç derisinde çok büyük etkiler yapan bu yağ oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çok eskilerden beri saça olan faydaları bilinen susam yağını özellikle yıpranmış olan saçların E vitamini ile daha da canlanmasını ve onarılmasını sağlayabilirsiniz. Susam yağı daha ilk kullanımdan itibaren saçı besler ve saçın köklerini sıkılaştırır. Böylece saç dökülmesi ya da saç kırılması ortadan kaldırılabilir. Bunun yanı sıra saçlarınıza bu yağın son derece belirgin bir şekilde parlaklık verebileceğini biliyor muydunuz Özel günlerinize saçınızı bu yağ ile masaj yaparak faydalarının yanı sıra saçlarınıza geçicide olsa oldukça belirgin bir şekilde parlaklık verebilirsiniz. 
]]>